România, în cursa pentru organizarea Campionatului European de handbal feminin din 2026! Cinci federaţii au depus candidaturile

Alex Masgras Publicat: 26 octombrie 2023, 18:23

Comentarii
România, în cursa pentru organizarea Campionatului European de handbal feminin din 2026! Cinci federaţii au depus candidaturile

Minge de handbal / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

România a intrat în cursa pentru organizarea Campionatului European de handbal feminin din 2026! Ţara noastră şi-a depus candidatura alături de Slovacia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe lângă România şi Slovacia, care candidează împreună, EHF a mai anunţat că şi-au mai depus candidaturuile pentru organizarea EURO 2026 Cehia şi Polonia (candidatură comună) şi Turcia.

România, în cursa pentru organizarea Campionatului European de handbal feminin din 2026!

Cinci federaţii membre EHF, între care şi România, au intrat oficial în cursa pentru găzduirea Campionatului European de handbal feminin din 2026, a anunţat, joi, forul continental, potrivit news.ro.

Termenul limită de depunere a candidaturilor a fost 25 octombrie. Federaţia Europeană de Handbal a primit candidatura Turciei, precum şi candidaturile comune Cehia/Polonia şi România/Slovacia.

România a găzduit EHF EURO 2000 feminin, în timp ce Polonia a găzduit EHF EURO 2016 masculin, iar Slovacia a fost coorganizator, alături de Ungaria, pentru EHF EURO 2022 masculin.

Reclamă
Reclamă

Federaţia Europeană de Handbal va evalua candidaturile, iar inspecţiile la faţa locului vor avea loc în noiembrie şi decembrie 2023.

Comitetul Executiv al EHF va aloca EHF EURO 2026 feminin la reuniunea sa din 27 ianuarie 2024, de la Köln.

EHF EURO 2026 feminin este programat în perioada 3-20 decembrie, cu participarea a 24 de echipe.

Reclamă

Weekend final la Istanbul, Katowice sau Cluj-Napoca

În cazul Turciei, turneul s-ar disputa la Ankara, Antalya şi Istanbul, fiecare dintre aceste oraşe urmând să găzduiască câte două grupe, iar finala să se joace în Sinan Erdem Dome din Istanbul, cu o capacitate de 16.500 de locuri.

Cehia şi Polonia propun, de asemenea, trei oraşe gazdă: Brno în Cehia, precum şi Lubin şi Katowice în Polonia. Arena Spodek din Katowice, cu o capacitate de 11.016 locuri, ar urma să găzduiască weekendul final.

România şi Slovacia propun un turneu cu şapte oraşe gazdă, Cluj-Napoca, Piteşti, Craiova, Bistriţa şi Bucureşti în România, precum şi Bratislava şi Kosice în Slovacia. BT Arena din Cluj-Napoca, cu o capacitate de 10.000 de locuri, a fost desemnată ca loc de desfăşurare a weekend-ului final.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine poate opri Spania în finala Campionatului Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:01

Spania a băgat frica în toată lumea! Ce au declarat Scaloni şi Tuchel după ce au văzut semifinala cu Franţa

8:52

Ionel Ganea a revenit în fotbal după 5 ani! Decizia luată de acesta după drama petrecută în urmă cu un an

8:42

Didier Deschamps, OUT de la naționala Franței! Legenda din Hexagon a făcut anunțul: „Mulțumim pentru tot”

8:28

Luis de la Fuente a dat declaraţia serii după ce Spania a umilit Franţa în semifinalele Campionatului Mondial

8:21

Emmanuel Macron, reacție fulger după eliminarea Franței de la Cupa Mondială: „Înfrângerea este grea”

8:04

Gigi Becali îi face concurență lui Mihai Rotaru! A plătit 2,4 milioane de euro pentru doi jucători

1 Trecutul l-a ajuns din urmă pe iubitul Simonei Halep. Câţi copii are şi cine a fost soţia lui Dorin Mateiu 2 Denis Drăguş, răsturnare de situaţie în privinţa transferului la FCSB! Anunţul surpriză al impresarului: “E realitatea” 3 VIDEOFranţa – Spania 0-2. Naţionala lui de la Fuente, prima finalistă de la Mondial! Dezastru pentru “Les Bleus” de ziua lor 4 Vestea zilei în Turcia: „Gaziantep l-a transferat pe Calhanoglu!” Rădoi l-a adus back-up pentru un român 5 10.000.000 de euro pentru trei jucători de la Universitatea Craiova. Un club legendar din Spania a făcut oferta 6 Turcii au făcut anunțul mult așteptat de FCSB: Denis Drăguș a încheiat socotelile cu Trabzonspor!
Citește și