Scandal imens la "Mondialul" de handbal: "Urlau de durere, vomitau, mergeau la baie non-stop. Au leșinat!”

Cătălin Oprișan Publicat: 27 ianuarie 2021, 9:17

Comentarii
Scandal imens la "Mondialul" de handbal: "Urlau de durere, vomitau, mergeau la baie non-stop. Au leșinat!”

Jucătorii egipteni merg mai departe, dar nu fără scandal

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Naționala de handbal masculin a Sloveniei a fost eliminată de la Campionatul Mondial din Egipt, chiar de către trupa gazdă, după un 25-25. Imediat după aceasta, la drum a plecat un scandal imens, europenii acuzând africanii de act de sabotaj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Conform celor din federația slovenă de resort, 12 dintre jucători au început să se simtă ciudat cu câteva ore înainte de meciul decisiv, ”bătălia” pentru locul secund al Grupei a IV-a de pe tabloul principal. Primul comunicat emis vorbește despre trei dintre ei – Stas Skube, Dragan Gajic și Blaz Blagotinsek -, care nici măcar nu au putut fi trecuți pe foaie. ”Băieții urlau de durere, vomitaiu și alergau spre baie ca și cum viața lor depindea de asta. Stas Skube și Dragan Gajic n-au putut dormi, iar Blaz Blagotinsek, cel mai înalt jucător de-al nostru, a căzut la podea, leșinat, înecat cu propria vomă. A fost nevoie să-l ducem la hotel”.

”Medicii sloveni ne-au refuzat ajutorul!”

Al doilea comunicat e ceva mai ”moale”, dar suspiciunile se mențin: ”Analizăm problemele medicale avute ce s-au putut datora diferitor factori. Logic, primul lucru ne gândim la mâncare și la o intoxicație. Nu știm dacă a fost ceva intenționat, dar ceea ce e clar e că jucătorii s-au simțit rău”. Slovenii au îndreptat tunurile și către antrenorul danez, Morten Henriksen, care a afirmat că handbaliștii au preferat să mănânce în afara hotelului. ”Sportivii au comandat pizza, e drept, dar în hotel, în bula din Cairo”.

La rândul ei, IHF a emis un comunicat în care precizează că și naționala Bielorusiei a fost prevăzută la același bufet suedez, dar nu a acuzat niciun fel de probleme. De asemenea, IHF adaugă că slovenii au refuzat ajutorul medical de către organizatori: ”În seara de dinaintea partidei cu Egiptul, un jucător sloven a ajuns la clinica hotelului cu dureri de stomac și diaree. Apoi, medicul echipei a venit și a spus că 14 jucători au acuzat aceleași probleme, cauzate de o intoxicație alimentară. Mediicii de aici au cerut ca aceștia să fie consultați, pentru a se vedea exact natura problemelor, dar doctorii sloveni au refuzat”.

Reclamă
Reclamă

Mai mult, specialiștii federației internaționale au analizat și meciul. ”Deși slovenii au afirmat că nouă jucători au evoluat cu dureri puternice, acest lucru nu este vizibil. La începutul primei reprize au avut chiar un avantaj de cinci goluri”.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:23

Anunţ de ultim moment despre Denis Alibec, înaintea meciului cu FCSB. Ce se întâmplă cu atacantul

10:53

Adrian Bumbescu le arată uşa celor de la FCSB, după ce gazonul din Ghencea a fost criticat: „Nu sunt bineveniţi”

10:50

Florentino Perez s-a decis în privinţa lui Vinicius: ce urmează pentru starul lui Real Madrid

10:35

Cupa Mondială a recordurilor! Bornele fantastice atinse pe durata turneului final

10:35

„Ce copiaţi? Prostia?” Jucătorii de la Rapid, făcuţi praf după o singură fază din meciul cu Botoşani

10:03

O nouă regulă împotriva tragerilor de timp în Anglia! Cum pot pierde echipele un jucător timp de 60 de secunde

1 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 2 Decizia luată de Al-Hamlawi înainte de Levski Sofia. Cu ofertă pe masă, atacantul surprinde fanii Craiovei 3 Dinamo, aproape de un nou transfer! Anunţul preşedintelui Andrei Nicolescu 4 A semnat contractul carierei la 40 de ani! Vozinha a plâns ca un copil la prezentarea oficială 5 Fotbalistul aflat de 10 ani la club refuză rezilierea contractului! Situaţie dificilă pentru echipa din Liga 1 6 Decizia luată de Antonio Folha după ce jucătorii au depus memorii și CFR Cluj e în colaps financiar
Citește și