Închide meniul

“Vezi să vină din urmă o nouă Cristina Neagu?” Răspunsul marii noastre handbaliste, cu câteva luni înainte de retragere

Bogdan Stănescu Publicat: 16 ianuarie 2025, 17:00

Comentarii
Vezi să vină din urmă o nouă Cristina Neagu? Răspunsul marii noastre handbaliste, cu câteva luni înainte de retragere

Cristina Neagu / AntenaSport

Cristina Neagu (36 de ani) se pregăteşte de meciul foarte important al lui CSM Bucureşti cu Krim Ljubljana, care va avea loc sâmbătă, de la ora 17:00, la Sala Polivalentă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înaintea acestei partide, CSM Bucureşti şi Krim Ljubljana sunt la egalitate de puncte. Ambele au acumulat 8 puncte din 9 jocuri în grupa A din Liga Campionilor.

Cristina Neagu visează să câştige din nou Liga Campionilor, în ultimul ei sezon ca jucătoare de handbal

Cristina Neagu visează să mai câştige o dată Liga Campionilor, după ce a obţinut acest trofeu cu Buducnost, în 2015. Ea a mai jucat două finale, în 2010 şi 2014.

Neagu a subliniat din nou că nu se pune problema revenirii asupra deciziei de a se retrage din activitate. Totodată, a precizat că nu îşi doreşte să devină antrenoare după ce îşi va încheia cariera. Ea a vorbit şi despre o pauză totală pe care şi-o va lua temporar după finalul acestui sezon.

„(n.r. Vezi să vină din urmă o nouă Cristina Neagu?) Asta să-mi spuneţi voi, că voi sunteţi mai atenţi la toate meciurile, la statistici ş.a.m.d. Deocamdată nu se întrezăreşte nimic, nu? Dar o să vedem, pe viitor, dacă o să fie cazul. Nu ştiu ce să zic, chiar nu ştiu, cu siguranţă în România a existat dintotdeauna talent, acum dacă vor mai exista jucătoare care să ajungă la nivelul la care eu, cu foarte multă muncă şi sacrificii am ajuns, asta rămâne de văzut.

Reclamă
Reclamă

(n.r: Te gândeşti să mai câştigi o dată Champions League?) Normal că mă gândesc, normal că visez la asta şi îmi doresc, dar e mult de tot până acolo.

Ce a spus despre întâlnirea cu Jovanka Radicevic, care e pe locul 2, după ea în clasamentul celor mai bune marcatoare all-time din Liga Campionilor

(n.r: E o întâlnire specială cu Radicevic, sunteţi primele două marcatoare în Champions League) Nu cred că e nimic special din punctul ăsta de vedere. E un meci important pentru ambele echipe, şi ei au schimbat antrenorul de curând. Probabil că această schimbare a adus şi o motivaţie în plus. Întotdeauna se întâmplă ceva la o echipă când se schimbă antrenorul însă jucăm acasă şi cu o victorie, cumva, am putea să ne consolidăm locul 3, aşa că ne dorim foarte mult lucrul acesta.

(n.r: E o ambiţie mare pentru tine să rămâi lider all-time?) Nu mă gândesc neapărat la asta. dacă pot să înscriu mai multe goluri şi să ajut echipa, foarte bine, dacă nu, îmi doresc să câştigăm.

Reclamă

(n.r: Ce îţi doreşti de la 2025?) Personal, îmi doresc să mergem cât mai departe în Liga Campionilor, îmi doresc să îmi termin cariera la Budapesta, în Final Four-ul Ligii Campionilor, să ieşim campioane în Liga Naţională şi, în rest, să fiu sănătoasă, că după aia urmează alte lucruri pentru mine.

(n.r: Te-ai gândit ce o să faci după aceea?) Nu, tot primesc întrebarea asta. Deocamdată nu am niciun plan de viitor, vreau să iau o pauză de la tot, să mă relaxez, ultimii 20 de ani au fost foarte stresanţi, în această carieră în handbal. Am nevoie de o pauză din punct de vedere mental.

(n.r: Sala Polivalentă o să intre în renovare) Se spune lucrul ăsta de mult timp, deocamdată nu este nimic clar. Eu sper să terminăm acest sezon cu meciuri aici, în Sala Polivalentă”, a declarat Cristina Neagu.

Cristina Neagu a fost declarată de 4 ori cea mai bună jucătoare de handbal a anului, în 2010, 2015, 2016 şi 2018.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:21
LIVE VIDEORomânia – Serbia se joacă ACUM, în direct în AntenaPLAY! Duel “de foc” în optimi la Europeanul pe Echipe
19:17
CFR Cluj, risc de excludere din competițiile UEFA? Cum a reacționat Neluțu Varga
19:04
Csikszereda – CFR Cluj (LIVE TEXT, 20:30). Ardelenii își joacă restanța la Miercurea Ciuc. Echipele de start
18:55
Începând din 2026, Antena 1 va produce şi va difuza formatul Survivor
18:53
S-a înfuriat și președintele țării! Naționala care a ratat barajul la Mondial din cauza unui gol se revoltă: „Mulțumim, FIFA!”
18:39
Ionuţ Lupescu l-a criticat pe Mircea Lucescu: “Nu a făcut bine echipei naţionale”. Principalul reproş adus lui “Il Luce”
1 Gigi Becali şi Marius Lăcătuş, dialog tensionat: “Am fost un prost că am crezut în tine! Îmi eşti dator” 2 “Mă aștept să fiu titular!” Răzvan Marin continuă disputa cu Mircea Lucescu 3 “Scandalosul atacant a publicat factura”. Ce s-a scris în Ucraina după ce Blănuță a donat bani către armată 4 Adrian Mutu a dat lovitura! Anunţul oficial 5 Cristi Chivu l-a anunţat deja de plecare. Românul, prima măsură radicală la Inter 6 Zeljko Kopic n-a ținut cont de orgolii. Antrenorul a numit jucătorul din Liga 1 pe care l-ar transfera la Dinamo
Citește și