Protestatarii au blocat șoseaua la Turul Franței / Profimedia
Etapa a 10-a din Turul Franței a fost întreruptă pe drumul dinspre Morzine spre Megeve din cauza unui incident provocat de un grup de protestatari.
Un grup de 7 protestatari au blocat șoseaua, fiind legați unii de alții. Cursa a fost oprită pentru a evacua persoanele de pe șosea. Incidentul s-a petrecut cu mai puțin de 40 de kilometri rămași până la linia de final.
Etapa a 10-a din Turul Franței a fost întreruptă de protestatari
Se crede că activiștii au protestat în privința situației climatice alarmante. Alberto Bettiol, liderul cursei, a trecut pe lângă protestatari, dar a fost apoi oprit de mașinile de securitate. Imediat s-a anunțat că cursa a fost neutralizată, iar motocicletele au semnalat concurenților să se oprească.
Des manifestants bloquent la route du Tour de France. Alberto Bettiol a réussi à passer. #TDF2022 pic.twitter.com/2N3akFz8qp
— Le Gruppetto (@LeGruppetto) July 12, 2022
The race has been neutralised due to a protest on the road.
La course est neutralisée en raison d’une manifestation sur le parcours. #TDF2022
— Tour de France™ (@LeTour) July 12, 2022
Curs a fost oprită timp de 10 minute înainte de a se relua. Lider în clasamentul general al Turului Franței este Tadej Pogacar.
- Haos în Turul Franței
- Protestatarii au blocat șoseaua și cursa a fost întreruptă
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Transfer de top pentru SCM Rm. Vâlcea – interul stânga Emilie Arntzen
- Un sportiv de 20 de ani a rămas paralizat în urma unui accident de la antrenament! Mesajul său tulburător
- Alexandru Dedu, anunț la început de 2026. Și-a anunțat candidatura la șefia Federației Române de Handbal
- Mesajul Nadiei Comăneci de Anul Nou! “Zeiţa de la Montreal”, gata de o sărbătoare istorică
- Crina Pintea se retrage din handbal! Anunțul făcut de jucătoarea CSM-ului: „Am pus suflet pe teren”



























