Spaniolul Hugo Gonzalez de Oliveira (22 de ani) a reușit o performanță incredibilă la ”Europenele” de înot de la Budapesta. Tânărul care se antrenează la Auburn University, în California, a terminat pe locul secund la 100 de metri spate, unde românul Robert Glință a încheiat primul, cu 52.88. Sportivul din Palma de Mallorca a oprit cronometrul la 52.90. În ”Dune Arena” din capitala Ungariei, Hugo Gonzalez mai obținuse un ”bronz” la 50 metri spate.
Peste numai 70 de minute, a intrat din nou în bazin, pentru finala de la 200 metri mixt. Avea cel mai bun al cincilea timp, dar în apă se găseau trei campioni europeni la proba respectivă, plus liderul mondial la zi, britanicul Duncan Scott. Finalmente, deși trecuse puțin peste o oră de la precedenta cursă, Hugo Gonzalez s-a impus cu 1:56.76, record al Spaniei și cel mai bun al treilea timp al anului.
Ibericul, care a dominat competițiile de juniori între 2015 și 2017, a obținut, așadar, medalii la 200 mixt, 100 spate și 50 spate. Hugo Gonzalez este calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, el participând și la precedenta ediție, cea de la Rio de Janeiro.
- Este campion european de juniori
- Calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Dinamo, a patra înfrângere la rând în EHF Champions League. “Dulăii”, eșec cu Veszprem
- Simone Biles a devenit Ambasador Laureus! Reacţia Nadiei Comăneci: “E alături de mine în această misiune”
- Amalia Covaliu, vicecampioană europeană la sabie junioare! Performanţă uriaşă pentru sabrera română
- “Mergi la Budapesta să vezi CSM Bucureşti în Final 4?” Răspunsul dat de Cristina Neagu
- Lindsey Vonn a fost externată, după patru operații: „Va dura un an până când toate oasele se vor vindeca”

































