Patinatoarea română Julia Sauter s-a clasat miercuri pe locul 16 după programul scurt la Campionatele Mondiale de Patinaj Artistic Boston 2025. Cu un punctaj de 59.88, Julia s-a calificat astfel pentru programul liber.
Americanca Alysa Liu, care a revenit în competiţie după ce s-a retras în 2022 la doar 16 ani, s-a clasat pe primul loc la programul scurt, cu 74,58 puncte. Ea le-a devansat pe japoneza Mone Chiba (73,44 puncte) şi pe o altă americancă, Isabeau Levito (73,33 puncte).
Julia Sauter, pe 16 după programul scurt al Campionatului Mondial
Liu, în vârstă de 19 ani, a decis să îşi încheie cariera în 2022, la doar 16 ani, la câteva săptămâni după ce terminase pe locul 7 la Jocurile Olimpice de la Beijing.
După o pauză de doi ani, ea a decis în cele din urmă să revină pe patine la începutul sezonului 2024-2025, după ce a intrat în istoria patinajului american devenind cea mai tânără campioană naţională la vârsta de 13 ani.
Înaintea probei libere de vineri, japoneza Kaori Sakamoto, de trei ori deţinătoarea titlului, ocupă locul cinci, la 3,55 puncte în spatele lui Liu (71,03 puncte). Dacă ar câştiga finala, Sakamoto ar deveni prima femeie care se încoronează campioană de patru ori la rând de la americanca Carol Heiss, în urmă cu 65 de ani.
Programul liber are loc vineri, iar Julia Sauter va evolua în Grupa 2.
- Se ştie prima finalistă la CM de handbal
- “Îmi vine să plâng”. Elisabeta Lipă, reacție în scandalul primelor ilegale de jumătate de milion de euro
- Maghiarii au pus tunurile pe arbitraj, după eliminarea de la Campionatul Mondial: “Toată lumea plânge”
- Franța și Olanda s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial. Cum arată „careul de ași”
- Mesajul COSR după ancheta primelor ilegate de jumătate de milion de euro: “Vom implementa măsurile”































