UPDATE

Răsturnare de situație! Justin Ress a făcut contestație și i-a fost acordată medalia de aur. Robert Glință, pe locul 5

Publicat: 25 iunie 2022, 22:45

Update: Înotătorul american Justin Ress, descalificat iniţial în finala probei de 50 m spate din cadrul Campionatelor Mondiale de la Budapesta, a fost desemnat câştigător al medaliei de aur, după ce sancţiunea dictată împotriva sa a fost anulată, informează AFP.

Justin Ress, la Campionatul Mondial de Natație

Justin Ress, la Campionatul Mondial de Natație / Profimedia

Compatriotul său Hunter Armstrong, clasat pe locul al doilea, la două sutimi de secundă de Ress, dar care a beneficiat de această descalificare şi a primit medalia de aur pe podium, a intrat în final în posesia argintului, în timp ce polonezul Kswarey Masiuk a primit medalia de bronz, atribuită iniţial italianului Thomas Cecconi, retrogradat pe locul al patrulea.

Românul Robert Glinţă s-a clasat pe poziţia a cincea în finala de sâmbătă, la egalitate cu grecul Apostolos Christou, ambii fiind înregistraţi cu acelaşi timp (24 sec 57/100).

Știrea inițială

Justin Ress, descalificat după finala la 50 de metri spate la Campionatul Mondial de Natație

Ress a fost cel mai rapid în marea finală de la 50 de metri spate. Sportivul a ajuns primul la linia de final, timpul său fiind 24.12.

Justin Ress se pregătea să acorde interviul după finalul probei când a aflat ca este descalificat. Astfel, Hunter Armstrong, a urcat pe locul 1 şi a fost declarat câştigător.

Robert Glință, locul 4 în finala de 50 de metri spate

Robert Glință, care terminase pe locul al cincilea, a urcat pe poziția a patra după descalificarea lui Justin Ress. Românului a avut 24.57, același timp precum grecul Apostolos Christou.

Robert Glință a încheiat fără medalii Campionatul Mondial de Natație. Luni, românul a terminat pe locul 8 în finala de la 100 de metri spate.

România a obținut însă două medalii, ambele prin David Popovici, care a luat aurul la 200 de metri liber și 100 de metri liber.

aug.
23:10
Atanas Trică, reacţie savuroasă după ce a debutat la CSA Steaua împotriva tatălui său: „Mă întreba cum stau la cornere. Nu am dat din casă!”
9
aug.
22:34
Eugen Trică, după ce fiul său a debutat la CSA Steaua împotriva sa: „Mi-a fost frică atunci când a intrat! Mă gândeam: ‘Mă, tocmai mie să îmi dea gol?!'”
9
aug.
22:30
Fostul rapidist Ovidiu Herea, replică pentru ultrașii CSA Steaua: „Înjurăturile lor m-au motivat!”
9
aug.
22:10
Scandal în Ghencea! Un fan a sărit în teren pentru a se duce la fostul rapidist Ovidiu Herea
9
aug.
21:50
CSA Steaua – Metaloglobus 1-1. Start fals pentru echipa lui Daniel Oprița în noul sezon. Chipirliu a ratat un penalty în prelungiri
9
aug.
21:37
Mesajul transmis de Laszlo Balint după ce a fost demis de la Universitatea Craiova: „Dacă eșuezi, să nu renunți niciodată!”
9
aug.
21:28
Gigi Becali a anunţat când revine pe stadion: „Eu nu vin decât atunci! Fără nicio emoţie, la spectacol!”
9
aug.
20:52
FotoUmilința suferită de nepotul lui Gigi Becali și soția lui însărcinată: „Suntem ultima nație din Europa!”
9
aug.
20:32
FotoUltraşii CSA Steaua, revoltă în Ghencea la meciul cu Metaloglobus: „Demisia!” Gestul extrem al fanilor
9
aug.
20:08
FotoPrimele imagini cu Mirel Rădoi la antrenamentul Universităţii Craiova
David Popovici, la Campionatul Mondial de la Budapesta
Înot • 29 iun., 16:55
David Popovici, premiat cu o sumă uriașă și de CS Dinamo. Câți bani a primit dublul campion mondial
David Popovici, la Campionatul Mondial de la Budapesta / Profimedia Images
Înot • 26 iun., 13:24
Ce obiectiv și-a stabilit David Popovici după ce a scris istorie la Campionatul Mondial de Natație. „Acolo este visul cel mare!”
David Popovici, pe podiumul de la Budapesta
Înot • 26 iun., 12:52
România, pe locul 7 în clasamentul pe medalii de la Campionatul Mondial. Statele Unite, fără rival