Închide meniul

Kateryna Zelenykh şi Alexandra Anghel au obţinut medalii de argint pentru România la Europenele de lupte de la Bucureşti!

Bogdan Stănescu Publicat: 16 februarie 2024, 22:17

Comentarii
Kateryna Zelenykh şi Alexandra Anghel au obţinut medalii de argint pentru România la Europenele de lupte de la Bucureşti!

Sursa foto: FR Lupte

Sportivele Kateryna Zelenykh şi Alexandra Anghel au câştigat noi medalii pentru România la Campionatul European de lupte pentru Seniori de la Bucureşti. Zelenykh a obţinut vineri argintul la categoria 65 kg, iar Anghel a urcat pe treapta a doua a podiumului la 72 kg.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Zelenykh, româncă de origine ucraineană, a fost învinsă în finală de Irina Kolyadenko (Ucraina).

Kateryna Zelenykh şi Alexandra Anghel au obţinut medalii de argint pentru România la Europenele de lupte de la Bucureşti!

Anghel a pierdut în finală în faţa turcoaicei Nesrin Baş, informează news.ro.

România a mai obţinut la Europenele de lupte o medalie de aur prin Andreea Beatrice Ana (55 kg), un bronz prin Mihai Denis la 55 kg, lupte greco-romane, şi tot un bronz la lupte greco-romane, prin Răzvan Arnăut, la 60 kg.

Andreea Ana a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de lupte de la Bucureşti

Andreea Ana a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de lupte de la Bucureşti! Sporitva de 23 de ani din Mangalia a obţinut a treia medalie pentru delegaţia României.

Reclamă
Reclamă

În finală, ea a obţinut medalia de aur la categoria 55 de kg după ce a învins-o în finală pe Mariana Drăguţan, reprezentanta Republicii Moldova.

Sportiva română Andreea Beatrice Ana a cucerit medalia de aur la cat. 55 kg, joi seara, la Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucureşti, după ce a învins-o în finală pe Mariana Drăguţan (Republica Moldova), potrivit agerpres.ro.

Andreea Ana, al treilea

Ana, fostă campioană europeană U23 şi mondială U23, şi-a trecut în palmares al treilea său titlu european la senioare, după o victorie categorică în finală (11-0).

Reclamă

Drăguţan, fostă campioană europeană U23, medaliată cu bronz la Europenele de seniori din 2022 şi tot cu bronz la Mondialele de seniori de anul trecut, era principala favorită a categoriei.

Miercuri, Andreea Ana a trecut în preliminarii de bulgăroaica Sezen Behcetova Belberova, în sferturi s-a impus în faţa ucrainencei Maria Vinik, iar în semifinale a câştigat în faţa luptătoarei germane Anastasia Blayvas.

La cat. 50 kg, Ana Maria Pîrvu s-a clasat pe locul 5, după ce a pierdut duelul pentru bronz cu bulgăroaica Miglena G. Selişka. Miercuri, Pîrvu a învins-o în preliminarii pe Ainztane Gorria Goni (Spania), dar a pierdut sfertul de finală cu turcoaica Evin Demirhan.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:01 6 feb.
Marco Dulca a făcut show după ce a luat două galbene în prelungiri! Ce a putut să declare
23:00 6 feb.
Sportivii români au defilat la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de iarnă, cu Julia Sauter portdrapel
22:55 6 feb.
Rapid s-a menajat pentru Cupă? Ce spune Petrila: “Ne-am învățat lecția”
22:48 6 feb.
Costel Gâlcă i-a răspuns lui Eugen Neagoe după Rapid – Petrolul 1-1! Ce a spus despre Moruţan şi Paraschiv
22:40 6 feb.
Alexandru Pașcanu, replica serii după remiza cu Petrolul: „Bine că am toți dinții în gură”
22:26 6 feb.
Cristi Chivu vrea un jucător de la o rivală din Serie A! Lovitura din mercato încercată de antrenorul român
1 Ce i-a cerut Dennis Politic lui Gigi Becali după ce a plecat de la FCSB şi a debutat cu assist la Hermannstadt 2 UPDATECel mai dorit fotbalist român a semnat cu CFR Cluj! Lovitură importantă pentru clubul din Gruia 3 Transferul e oficial! Cu ce echipă a semnat Alex Băluţă 4 Cu ce jucător se pregăteşte FCSB să semneze. Meme Stoica îi pune contractul pe masă: “Cred că mai poate” 5 E oficial. Cu ce echipă a semnat Alexandru Tudorie 6 Un român celebru din fotbal îl face praf pe Cristi Chivu: “Cineva i-a sucit mințile”
Citește și