A 23 -a ediţie a Trofeului Grifonului de la Napoli din acest weekend a inaugurat noua faţă a track-ului de la Sarno. România a avut din nou o participare importantă la cea de-a treia competiţie importantă din acest an, 7 piloţi din 90 fiind din ţara noastră. Alături de italieni, ruşi şi polonezi, românii au fost în top.
Trei echipe de karting din ţară au inaugurat noul look al circuitului şi pregătesc astfel a treia etapă de WSK ce va avea loc în acest weekend tot la Sarno: Glustar Racing (David Cosma Cristofor, Bogdan Cosma Cristofor, Dinu Stroescu, David Dragan), Zoe Potolea şi Costin Ion (Real Racing), Albert Sandu (ABAS).
Bogdan Cosma Cristofor, puştiul delegaţiei (9 ani) a reuşit cel mai bun rezultat la Mini, într-o cursă ce a fost sub semnul întrebării din pricina vremii nevaforabile. “A fost vânt puternic… o furtună cu care nu ne-am mai întâlnit până acum la curse. Mă bucur că am terminat şi mi-am făcut un bun antrenament pentru cursa din weekendul acesta de WSK, tot aici la Sarno. Sper să nu se supere fratele meu, dar de data asta am fost mai bun decât el (n.a David)”, a glumit “Sesy”, care a terminat în prima jumătate a clasamentului.
“Îl felicit pe colegul meu Dinu (n.a. Stroescu) care a reuşit cel mai bun rezultat la Junior. Bravo lui că a prins primii 10 în finală. Eu cred că şi alţi băieti români ar fi reuşit rezultate mai bune dacă vremea nu era aşa rea”, recunoaşte “Sesy”.
Ultimul român care a câştigat competiţia de la Napoli, Trofeul Grifonului, la o clasă a fost Marcu Dionisios (SINED Motorsport). Acesta reuşea să se impună în 2011 la clasa Mini.
- Circuitul Internaţional de karting de la Sarno are un nou look
- Trei echipe de karting din ţară au inaugurat noul look
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Suma uluitoare pe care o încasează avocatul Anei Bărbosu în cazul de doping. În ce stadiu a ajuns ancheta
- Ce performanţă! Matei Petre, aur la individual U18 pentru România, la schi-alpinism
- Lindsey Vonn şi-a reluat antrenamentele, după ce a fost operată de patru ori: “Încă muncesc din greu”
- Dinamo – Kolstad 33-23. A doua victorie a “Dulăilor” din grupa Ligii Campionilor
- România – Slovacia 32-26. A doua victorie a tricolorelor în EHF Euro Cup!

































