Închide meniul

Pedeapsă record în sportul mondial! O vicecampioană olimpică, suspendată 10 ani

Alexandru Ivan Publicat: 18 februarie 2022, 18:50

Comentarii
Pedeapsă record în sportul mondial! O vicecampioană olimpică, suspendată 10 ani

Profimedia

Unitatea de Integritate a Atletismului (AIU) a decis ca sprintera nigeriană Blessing Okagbare să fie suspendată zece ani, dintre care cinci pentru folosirea de substanţe interzise şi cinci pentru că sportiva a refuzat să coopereze cu anchetatorii AIU, informează news.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Blessing Okagbare, suspendată 10 ani!

Okagbare a folosit substanţe interzise ca parte a unui sistem de dopaj organizat în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Au existat şi circumstanţe agravante care i-au atras sportivei o perioadă suplimentară de suspendare.

Salutăm decizia Tribunalului Disciplinar. O suspendare pe zece ani este un mesaj puternic împotriva tentativelor intenţionate şi coordonate de a trişa la cel mai înalt nivel al sportului nostru”, a declarat şeful AIU, Brett Clothier.

Blessing Okagbare a participat la JO 2020 de la Tokyo

La 7 octombrie 2021, Unitatea de Integritate a Atletismului a acuzat-o pe Okagbare în cazuri disciplinare separate. În primul rând, sportiva a fost acuzată de dopaj cu Hgh şi EPO, încălcare pentru care Okagbare a fost suspendată provizoriu la 31 iulie 2021, zi în care sportiva urma să participe în semifinalele probei de 100 m la Tokyo 2020. Okagbare a fost acuzată şi că a refuzat să coopereze cu anchetatorii AIU.

Blessing Okagbare are dreptul de a contesta decizia AIU la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, în termen de 30 de zile.

Reclamă
Reclamă

Okagbare, în vârstă de 33 de ani, are o medalie olimpică de argint la săritura în lungime, la Jocurile de vară de la Beijing din 2008.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 feb.
După scandalul legat de golul anulat incredibil, Gicu Grozav a acuzat un penalty neacordat: “Fault clar, 100%”
23:55 13 feb.
Pedeapsa uriaşă care îl aşteaptă pe Radu Petrescu după dezastrul de la Ploieşti. Verdictul specialistului
23:33 13 feb.
Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş!
23:26 13 feb.
Atac total după golul anulat de Radu Petrescu: “Domnul Vassaras trebuie să-și dea demisia”
23:23 13 feb.
Scandal după Petrolul – FC Argeş! Arbitrii meciului, înjuraţi pentru golul anulat uluitor: “Puşcărie”!
23:00 13 feb.
Uluitor! Dani Coman a scos un jucător din interviu după golul anulat incredibil: “Dă-i, bă, drumul la vestiar”
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă 6 Gigi Becali va exploda! Delegări incredibile la meciul Craiova – FCSB
Citește și