Fundația Pro Polo – Anatolie Grintescu organizează în perioada 1-3 septembrie 2023 prima ediție a turneului „Cupa Dinamo – Anatolie Grintescu”, adresat grupelor de juniori U15.
La competiția organizată cu susținerea Academiei de Polo Dinamo și-au anunțat deja prezența șase echipe din țară, iar meciurile se vor desfășura la bazinul Dinamo.
Prima ediție a „Cupei Dinamo – Anatolie Grințescu”
Crișul Oradea, CSS1 Bucuresti, Corona Brașov, Real Team, Dinamo și Academia Dinamo sunt cele șase formații care au confirmat participarea la prima ediție a turneului pe care reprezentanții fundației Pro Polo – Anatolie Grintescu își propun să-l organizeze anual și pentru mai multe categorii de vârstă.
Cosmin Radu, recordmanul de selecții în prima reprezentativă a României, în prezent vicepreșendinte al Federației Române de Polo, va oficia festivitatea de premiere a evenimentului.
„Am primit cu mare bucurie ideea organizării acestui turneu dedicat juniorilor. Sportul românesc la nivel juvenil are nevoie de o cât mai mare susținere și expunere, iar această competiție va duce cu siguranță mai departe puternica legătură dintre polo și Anatol Grințescu, omul care și-a dedicat întreaga activitate acestui minunat sport”, spune fostul căpitan al naționalei de polo a României.
Cine a fost Anatolie Grinţescu
Anatolie Grințescu (1 august 1939 – 2 iunie 2014) a fost una dintre marile personalități ale sportului românesc, reprezentând România la nu mai puțin de 5 ediții ale Jocurilor Olimpice, în calitate de jucător sau ca antrenor al selecțonatei de polo.
A cucerit 10 titluri de campion cu Dinamo, ca jucător, și alte două din postură de antrenor. La națională a evoluat de 131 ori sub tricolor, marcând 85 de goluri.