Robert Glință, locul 8 în finala probei de 100 metri spate la Campionatul Mondial de natație

Alexandru Ivan Publicat: 20 iunie 2022, 19:53

Comentarii
Robert Glință, locul 8 în finala probei de 100 metri spate la Campionatul Mondial de natație

Robert Glință, în timpul unei probe / Profimediaimages

Robert Glință a terminat pe locul 8 în finala probei de 100 metri spate la Campionatul Mondial de natație

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Update 20.01: Robert Glință a terminat cursa pe locul 8. 53 de secunde și 63 de secunde a fost timpul obținut de înotătorul român. Cursa a fost câștigată de italianul Thomas Ceccon, care a scos 51 de secunde și 60 de sutimi.

1. Thomas Ceccon (ITA) – 51,60
2. Ryan Murphy (USA) – 51,97
3. Hunter Armstrong (USA) – 51,98
4. Yohann Ndoye-Brouard (FRA) – 52,50
5. Apostolos Christou (GRE) – 52,57
6. Ksawery Masiuk (POL) – 52,75
7. Ryosuke Irie (JPN) – 52,83
8. Robert Glință (ROU) 53,63

Update 20.00: A început cursa.

Robert Glință, locul 8 în finala probei de 100 metri spate la Campionatul Mondial de natație

Știrea inițială

Reclamă
Reclamă

Robert Glință s-a calificat în finală de pe locul 8 în semifinale, ultimul care asigură prezența în ulimul act. 53 de secunde a fost timpul scos de înotătorul român.

Sportivii calificați în finala probei de 100 metri spate:

Apostolos (GRE) – 52,09
Ceccon (ITA) – 52,12
Armstrong (USA) – 52,37
Masiuk (POL) – 52,58
Ndoye-Brouard (FRA) – 52,72
Murphy (USA) – 52,80
Irie (JPN) – 52,85
Glință (ROU) – 53,00

Reclamă

David Popovici e campion mondial la 200 de metri liber

David Popovici e primul bărbat din natația românească devenit campion mondial. La masculin, ţara noastră nu a mai avut parte de medalii de aur la această competiţie.

1 min 43 sec și 21 de sutimi a fost timpul obținut de David Popovici, un nou record mondial la juniori. Popovici e debutant la Mondialele de seniori.

„Sunt absolut obosit. Piscina e foarte rapidă. M-a ajutat faptul că oamenii pe care îi iubesc m-au privit și cei de acasă au crezut în mine. O să mă refac, treaba nu e terminată, încă mai am foame pentru performanță”, a spus David Popovici, citat de aquatics.eurovisionsports.tv.

Tânărul de 17 ani a adus primul titlu mondial în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc. România mai avea până acum două medalii de aur, cucerite de Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001). Bilanţul României la Mondiale este acum de trei medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.

David Popovici a fost urmat în finală de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, 1 min 44 sec ȘI 47 de sutimi, în timp ce medalia de bronz a revenit britanicului Tom Dean, în 1 min 44 sec și 98 de sutimi.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:45

Bogdan Andone a răbufnit după eşecul cu CFR Cluj: “Nu ne mai prezentăm la joc”

23:22

EXCLUSIVVictor Piţurcă crede că Ianis va avea viaţă grea cu Gică Hagi selecţioner: “Vai de capul meu”

23:09

VIDEOValentin Mihăilă, pasă de geniu în Fenerbahce – Rizespor 2-2. Echipa românului a egalat în minutul 90+8

23:00

Inter – Cagliari 3-0. Victorie fără emoții pentru Chivu, Inter e la 12 puncte peste Napoli

23:00

Iuliu Mureşan, declaraţie incredibilă înainte de meciul direct cu U Cluj: “Îi văd campioni”

22:56

Reacția lui Pancu atunci când a fost întrebat de plecarea la Rapid

1 Nici nu a venit bine că riscă să plece. Ce se întâmplă cu Puşcaş? Andrei Nicolescu: “Va trebui să luăm o decizie” 2 Adevărul despre demiterea lui Cristiano Bergodi. Dezvăluirea lui Cristi Săpunaru: “Să iasă și să spună” 3 Anunț neașteptat în Spania. Ce decizie a luat Vinicius Jr cu noul contract la Real 4 “Coteț de găini”. Patronul lui AEK Atena a răbufnit după duelul 100% românesc dintre Rațiu și Răzvan Marin 5 Prima plecare de la FRF şi echipa naţională a fost anunţată. “Sunt liber de contract” 6 Barcelona transferă atacant de la Atletico Madrid! Veste proastă pentru Robert Lewandowski
Citește și