România – Franţa 5-8, în AntenaPLAY. Tricolorii, eliminaţi dramatic de la Cupa Mondială de tenis de masă Echipe Mixte 2023

Dan Roșu Publicat: 5 decembrie 2023, 15:25

România - Franţa 5-8, în AntenaPLAY. Tricolorii, eliminaţi dramatic de la Cupa Mondială de tenis de masă Echipe Mixte 2023

Bernadette Szocs, într-un meci / Profimedia Images

România – Franţa 5-8 LIVE VIDEO. România şi Franţa au luptat pentru calificarea în fazele superioare de la Cupa Mondială de tenis de masă Echipe Mixte 2023, competiţie care este exclusiv în AntenaPLAY. Franţa a obţinut calificarea mai departe.

Duelul dintre Franţa şi România a avut loc marţi, de la ora 13:30, LIVE exclusiv în AntenaPLAY. Înainte de partidă, cele două echipe se aflau la egalitate de puncte în Grupa 3,

România – Franţa 5-8 LIVE VIDEO, în AntenaPLAY

Update 15:25: Fraţii Lebrun au câştigat setul şi au adus victoria Franţei

Update 15: 19: Totul se decide acum, în ultimul meci! Movileanu/Ionescu îi vor întâlni pe fraţii Lebrun în duelul decisiv

Update 15:17: Samara şi Szocs le-au învins pe Yuan/Pavade, dar Franţa mai are nevoie de un singur set pentru a câştiga duelul cu România

Update 15:07: Franţuzoaicele câştigă al doilea set şi scorul e acum 7-4 pentru Franţa la general

Update: 14:59: Româncele Samara/Szocs îşi adjudecă primul set, cu 11-8

Update 14:53: A început meciul Yuan/Pavade – Samara/Szocs

Update 14:48: Lebrun a câştigat şi al treilea set şi a dus scorul la 6-3 la general pentru Franţa. Francezii mai au nevoie de doar două seturi pentru a câştiga partida

Update 14:45: Lebrun a câştigat şi al doilea set şi Franţa conduce acum cu 5-3 la general

Update 14:37 Lebrun a câştigat primul set, cu 11-8

Update 14:31: A început meciul Lebrun – Movileanu

Update 14:30: Bernie Szocs a câştigat setul decisiv, cu 11-8, şi România – Franţa e acum 3-3 la general!

Update 14:20: Pavade a câştigat cel de al doilea set, cu 11-9

Update 14:11: Bernie Szocs şi-a adjudecat primul set al meciului, cu 12-10. A fost un set foarte spectaculos, cu mai multe răsturnări de situaţie

Update 14:04: A început meciul Bernadette Szocs – Prithika Pavade

Update 14:00: Franţa a câştigat primul meci. Perechea Jia Nan Yuan / Alexis Lebrun şi-a adjudecat setul decisiv cu 11-6 şi scorul e acum 2-1 pentru Franţa la general.

Update 13:51: România a câştigat setul 2, cu 11-6

Update 13:45: Francezii îşi adjudecă primul set, cu 11-5

Update 13:40: A început partida! HAI, ROMÂNIA!

Update 13:38: Începe primul meci, între Elizabeta Samara / Ovidiu Ionescu – Jia Nan Yuan / Alexis Lebrun

Update 13.00: S-a afişat programul meciurilor:

1. Elizabeta Samara / Ovidiu Ionescu – Jia Nan Yuan / Alexis Lebrun
2. Bernadette Szocs – Prithika Pavade
3. Felix Lebrun – Darius Movileanu

Până la meciul cu Franţa, România a trecut de SUA (8-5) şi de Australia (8-0), pierzând duelul cu Japonia (2-8). De partea cealaltă, Franţa a bătut Australia (8-3) şi SUA (8-5), fiind învinsă de Japonia, 2-8.

Bernadette Szocs (12 mondial), Elizabeta Samara (31 mondial), Adina Diaconu (49 mondial), Andreea Dragoman (67 mondial), Eduard Ionescu (65 mondial), Ovidiu Ionescu (111 mondial), Andrei Istrate (141 mondial) și Darius Movileanu (159 mondial) sunt jucătorii care fac parte din lotul României, conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Sistemul de joc la Cupa Mondială

În faza grupelor, se va juca după sistemul „fiecare cu fiecare”, iar primele două echipe din clasament vor ajunge în grupa principală, unde vor juca împotriva echipelor ajunse acolo din celelalte grupe. În grupa principală, fiecare naţională îşi va păstra rezultatele din etapa 1.

Meciurile vor fi de trei seturi, scorul putând fi 3-0 sau 2-1. Câştigătoara duelului este echipa care ajunge la opt seturi adjudecate. Fiecare component al echipelor poate disputa maximum două meciuri (simplu şi dublu).

Partidele vor începe cu duelul de dublu mixt şi vor continua cu simplu feminin, simplu masculin, dublu feminin şi dublu masculin. Ordinea ultimelor două meciuri va fi aleasă de căpitanul echipei mai slab cotate, anunţă frtromania.ro.

10:37 LIVE VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu – Amir Hossein Hodaei e acum LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol