România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal! „Tricolorii” se vor duela cu Ungaria

Bogdan Stănescu Publicat: 2 noiembrie 2023, 22:06

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal! „Tricolorii se vor duela cu Ungaria

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal

"Tricolorii" se bucură după un gol marcat la Campionatul Mondial / Facebook Federaţia Română de Minifotbal

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal! În sferturi, România a învins cu 2-0 Emiratele Arabe Unite.

Andrei Șumălan (min. 2) și Andrei Balea (min. 19) au fost marcatorii celor două goluri ale meciului.

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal!

România se va duela cu Ungaria în semifinalele competiţiei. Meciul va avea loc mâine, de la ora 17:00.

Un gol rapid marcat de atacantul nostru, Șumălan, din pasa lui Balogh și unul venit cu 6 minute înainte de pauză, de la Balea, din pasa lui Covaci, au fost suficiente pentru o victorie a echipei noastre în sferturile de finală contra țării gazdă. Meciul a fost controlat per total de „tricolorii” noștri care rareori au fost puși în pericol de atacurile adversarilor.

Astfel, pentru a treia oară din 4 ediții, România va juca în semifinalele celei mai importante competiții la nivel mondial. Dacă în primele două dăți, am pierdut în semifinale, acum sperăm să facem pasul, în premieră, spre visul mult râvnit, finala Campionatului Mondial de Minifotbal.

Băieții noștri vor da totul pentru biletele spre finală vineri, de la ora 17:00, ora României.

Pe voi, dragii noștri suporteri, vă așteptăm, ca de obicei, să fiți alături de băieții noștri și să le țineți pumnii din fața televizoarelor. De asemenea, contăm pe suportul de neprețuit al celor care au făcut deplasarea cu noi la Ras al Khaimah și ale căror voci însuflețesc atmosfera de pe stadion”, a transmis, pe Facebook, Federaţia de Minifotbal după calificarea României în semifinalele competiţiei.

În sferturi, Ungaria a învins-o cu 1-0 pe Slovacia. Meciul România – Ungaria se va disputa la Ras Al Khaimah.

Lotul României la Campionatul Mondial de minifotbal

Portari:
  • Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov)
  • Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Jucători:
  • Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
  • Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu)
  • Andrei Balea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara)
  • Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași)
  • Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
  • Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea)
  • Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București)
  • Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea)
  • Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea)
  • Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești)
  • Alex Bourceanu – 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați)
Staff:
  • Virgil Bejenaru – antrenor
  • Laszlo Klein – antrenor secund
  • Dan Ștefan Cojocaru – manager

17:52 Nota primită de Valentin Mihăilă, după ce a marcat în Parma – Lecco 4-0! Specialiștii, dați pe spate de prestația românului 17:51 Sorana Cîrstea îşi menţine decizia şi după 6 ani! Nu va mai juca pentru România la Billie Jean King Cup: „E un capitol închis” 17:22 Mohamed Salah şi Jurgen Klopp, conflict aprins în timpul meciului! Liverpool, OUT din cursa pentru titlu 17:15 LIVE VIDEOPalermo – Reggiana se joacă ACUM în AntenaPLAY. Ionuț Nedelcearu e titular și luptă pentru promovare 17:08 „Nu urmări 2.000 și iei 10 care sunt morți toți” Cel mai dur mesaj pentru conducerea lui Dinamo! 16:39 LIVE SCOREFCU Craiova – U Cluj se joacă ACUM. Clujenii au deschis scorul! Meci vital pentru olteni 16:37 „E cel mai bun din campionat” Elias Charalambous îi ia apărarea lui Ștefan Târnovanu! Ce a spus despre gafa din meciul cu Sepsi 16:16 VIDEOValentin Mihăilă, gol superb pentru Parma! Echipa românului, tot mai aproape de revenirea în Serie A 15:59 LIVE VIDEOBlackburn – Coventry se joacă ACUM, în AntenaPLAY! Hull City – Ipswich (22:00)! Spectacol în Championship 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria Vezi toate știrile