Românii fac spectacol la Campionatul European de Haltere, care e LIVE EXCLUSIV in AntenaPLAY. Andreea Cotruța și Valentin Iancu, medaliații zilei

Sebastian Cristian Publicat: 16 aprilie 2023, 19:51

Românii fac spectacol la Campionatul European de Haltere

Andreea Cotruța / Foto: Federația Română de Haltere

Românii fac spectacol la Campionatul European de Haltere, care e LIVE EXCLUSIV in AntenaPLAY. Andreea Cotruța și Valentin Iancu au fost medaliații zilei.

A doua zi de concurs la Europenele de Seniori de la Yerevan 2023 a fost una plină de succes pentru sportivii români.

Sportiva română Andreea Cotruţa a cucerit trei medalii de aur la cat. 55 kg, duminică, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan. Cotruţa a luat aurul la smuls cu 91 kg, s-a impus la stilul aruncat cu 110 kg, ratând câte o încercare la fiecare, iar la total a câştigat cu 201 kg.

România a ajuns la un bilanţ de 11 medalii după două zile de competiţie, şase de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg) şi trei de Andreea Cotruţa (55 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).

România participă cu o delegaţie formată din nouă sportivi, trei băieţi şi şase fete, obiectivul fiind câştigarea a patru medalii şi şase clasări pe locurile 4-6, anunță agerpres.ro.

Valentina Mihaela Cambei, trei medalii de aur și două recorduri europene la Campionatele Europene de haltere! Competiţia e LIVE exclusiv în AntenaPLAY

Valentina Mihaela Cambei a cucerit trei medalii de aur în proba de 49 de kilograme la Campionatele Europene de Haltere. Pe locul 2 a ieşit italiana Giulia Imperio, iar pe 3 ucraineanca Anhelina Lomackynska. Triumful Valentinei Mihaela Cambei a fost transmis LIVE exclusiv în AntenaPLAY.

Cambei s-a impus la categoria 49 kg, la smuls, aruncat şi total. Ea a terminat cu totalul de 198 Kg, 92 Kg la stilul smuls si 106 Kg la stilul aruncat.

În plus, Cambei a stabilit două recorduri europene, la smuls şi la total.

În proba de 49 de kilograme a participat şi o altă româncă, Monica Csengeri.

Valentina Mihaela Cambei a fost felicitată de contracandidatele sale pentru performanţa extraordinară obţinută.

Românca Monica Csengeri a participat şi ea în competiţie. Csengeri s-a luptat şi ea foarte bine, dar nu a reuşit să se claseze pe podium. Csengeri a ieşit din competiţie foarte nervoasă.

19:37 „Îi schimbaţi pe Daniel Niculae şi Bogdan Lobonţ?” Victor Angelescu, anunţ despre ceea ce urmează la Rapid: „Nu mă aşteptam!” 19:36 Walter Zenga a fost demis după 4 luni! Bilanţ catastrofal al fostului antrenor al FCSB-ului la ultima echipă! 19:10 EXCLUSIVPetrolul a primit interdicţie la transferuri! A treia echipă din play-out sancţionată de FIFA în această lună 18:53 Motivul pentru care Mihai Rotaru nu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru câştigarea titlului! Patronul oltenilor a spus totul! 18:36 Vestea momentului despre Dennis Man! Răsturnare de situaţie anunţată de antrenorul Parmei 18:15 Daniel Pancu, fotografie de colecţie cu Gică Hagi: „În vizită de lucru la Rege” 17:56 Dan Petrescu, prima reacţie după ce a revenit la CFR Cluj! Singurul obiectiv pe care i l-a trasat de Neluţu Varga: „E clar!” 17:34 Simona Halep a primit wild card la Trophee Clarins! Românca aşteaptă să fie pe tabloul principal şi la Roland Garros 2024 17:32 FCSB revine în Ghencea! Anunţul de ultimă oră legat de echipa lui Gigi Becali: „E semnat contractul” 17:19 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 30 aprilie 2024 Vezi toate știrile