Ryoyu Kobayashi, la un pas de un nou titlu în Turneul celor Patru Trambuline

Antena Sport Publicat: 4 ianuarie 2024, 10:49 / Actualizat: 6 ianuarie 2024, 15:31

Ryoyu Kobayashi, la un pas de un nou titlu în Turneul celor Patru Trambuline - Profimedia Images

Ryoyu Kobayashi e la un pas de un nou titlu în Turneul celor Patru Trambuline. Japonezul s-a clasat pe locul secund în în penultima etapă, desfăşurată miercuri la Innsbruck (Austria).

Victoria a revenit austriacului Jan Hoerl, cu un total de 267,5 puncte, spre bucuria celor 21.000 de spectatori care au asistat la concursul derulat pe legendara trambulină Bergisel din Innsbruck, unde niciun săritor din ţara gazdă nu mai reuşise să se impună de unsprezece ani. Hoerl a reuşit o săritură de 134 m în prima manşă, în timp ce a doua a fost ceva mai slabă, de 127,5 m, suficientă însă pentru a-i asigura victoria.

Kobayashi s-a clasat pe locul secund, la fel ca în etapele precedente, de la Oberstdorf şi Garmisch-Partenkirchen, cu 258,7 puncte (128,5 m şi 132 m).

Podiumul a fost completat de un alt austriac, Michael Hyboeck, cu un total de 254 puncte (131 m şi 135,5 m).

Ryoyu Kobayashi, câştigător al Turneului celor Patru Trambuline în 2019 şi 2022, a preluat conducerea în clasamentul general înaintea ultimului concurs, programat sâmbătă la Bischofshofen (Austria). Japonezul îl devansează cu 4,8 puncte pe fostul lider, germanul Andreas Wellinger, învingător în etapa de la Oberstdorf, dar care s-a clasat doar pe locul al cincilea la Innsbruck, cu 252,1 puncte.

12:40 LIVE VIDEOPorsche Mobil 1 Supercup Imola 2024 e acum live în AntenaPLAY! Pole-position pentru Larry Ten Voorde 12:31 Oleksandr Usyk a ajuns la spital după victoria cu Tyson Fury! A revenit la Kingdom Arena pentru conferinţa de presă 12:16 VIDEOIncidente uluitoare la cursa de Formula 2 de la Imola! Amaury Cordeel și Pepe Marti, lăsați în 3 roți la pit stop 12:03 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racing 11:43 „Ce se întâmplă cu Steaua?” Miodrag Belodedici a tranșat conflictul dintre CSA și FCSB! Ce explicație le-a dat sârbilor 11:33 Ce a spus antrenorul lui Alaves despre Ianis Hagi, după ce Prinţul a atins mingea de trei ori în meciul cu Getafe 11:18 Corvinul Hunedoara va primi licența pentru Europa League! Un oficial FRF a dat cărțile pe față: „Nu vă faceți griji” 10:50 Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY duminică, de la 15:45. Verstappen pleacă primul 10:48 SUA – Kazahstan, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (17:20)! Elveția – Canada și Slovacia – Letonia, de la 21:20. Spectacol la CM de hochei 10:28 Ovidiu Popescu pleacă de la FCSB și semnează cu U Cluj! „Șepcile roșii” au spart banca pentru a-l convinge pe „Lampard” Vezi toate știrile