Sferturile Cupei Mondiale de Rugby | Argentina şi Noua Zeelandă s-au calificat în semifinale

Alex Masgras Publicat: 14 octombrie 2023, 23:45

Ţara Galilor - Argentina 17-29. Final de meci! Argentina a produs surpriza şi este în semifinalele Cupei Mondiale!

Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale / Profimediaimages

Sferturile Cupei Mondiale de Rugby au fost în format live score, pe AS.ro. Argentina şi Noua Zeelandă s-au calificat în „careul de aşi”, după ce au eliminat Ţara Galilor, respectiv Irlanda.

Următoarele două sferturi propun de asemenea dueluri extrem de interesante. Anglia se va duela cu Fiji, în timp de ţara gazdă, Franţa, va da piept cu Africa de Sud, în încercarea de a se califica în semifinale.

Sferturile Cupei Mondiale de Rugby: Irlanda – Noua Zeelandă 24-28

Final! Irlanda – Noua Zeelandă 24-28! Noua Zeelandă s-a calificat în semifinale, după un meci de infarct cu Irlanda. „All Blacks” vor da piept cu Argentina, pentru un loc în finală.

Min. 70: Irlanda – Noua Zeelandă 24-28! Barrett a transformat o lovitură de pedeapsă pentru Noua Zeelandă.

Min. 54: Irlanda – Noua Zeelandă 17-25! Barett a transformat şi eseul.

Min. 53: Irlanda – Noua Zeelandă 17-23! Eseu reuşit de Will Jordan, după o cursă de senzaţie!

Min. 39: Irlanda – Noua Zeelandă 17-18! Gibson Park a transformat şi eseul!

Min. 39: Irlanda – Noua Zeelandă 15-18! Gibson-Park a reuşit un eseu!

Min. 33: Irlanda – Noua Zeelandă 10-18! Savea a reuşit un eseu spectaculos, aproape de colţul terenului!

Min. 29: Irlanda – Noua Zeelandă 10-13. Johnny Sexton a transformat un eseu.

Min. 27: Irlanda – Noua Zeelandă 8-13! Bundee Aki a reuşit un eseu iar irlandezii se apropie pe tabelă!

Min. 22: Irlanda – Noua Zeelandă 3-13! Johnny Sexton a transformat o lovitură de pedeapsă.

Min. 19: Irlanda – Noua Zeelandă 0-11! Leicester Faingaanuku a reuşit un eseu!

Min. 14: Irlanda – Noua Zeelandă 0-6! Jordie Barrett a transformat şi el o lovitură de pedeapsă.

Min. 8: Irlanda – Noua Zeelandă 0-3! Richie Mo’unga a transformat o lovitură de pedeapsă.

Update 22:00: A început duelul dintre Irlanda şi Noua Zeelandă!

Ţara Galilor – Argentina 17-29

Argentina a ajuns pentru a treia oară în istorie în semifinale la un Mondial rezervat sportului cu balonul oval, după ce au mai reuşit această performanţă la ediţiile din 2007 şi 2015.

Meciul de pe Stade Velodrome a fost unul extrem de echilibrat, argentinienii asigurându-şi victoria graţie eseurilor reuşite în finalul reprizei secunde de Joel Sclavi şi Nicolas Sanchez, după ce galezii au condus cu 10-6 la pauză şi apoi cu 17-12, până în minutul 68.

Min 80: Ţara Galilor – Argentina 17-29. Final de meci! Argentina a produs surpriza şi este în semifinalele Cupei Mondiale!

Min 80: Ţara Galilor – Argentina 17-29. Nicolas Sanchez a transformat o lovitură de pedeapsă!

Min 78: Ţara Galilor – Argentina 17-26. Transformă eseul Emiliano Boffelli şi Argentina este ca şi calificată!

Min 76: Ţara Galilor – Argentina 17-24. Eseu! Nicolas Sanchez reuşeşte o cursă fenomenală, de peste 60 de metri! Argentina este la un pas de calificarea în semifinale!

Min 69: Ţara Galilor – Argentina 17-19. Emiliano Boffelli transformă din nou!

Min 68: Ţara Galilor – Argentina 17-17. Joel Sclavi a reuşit un eseu!

Min. 57: Ţara Galilor – Argentina 17-12. Dan Biggar a transformat eseul!

Min. 57: Ţara Galilor – Argentina 15-12. Eseu pentru Ţara Galilor. Abia intrat pe teren, Tomos Williams a găsit o breşă în defensiva adversă şi nu a mai putut fi oprit.

Min. 48: Ţara Galilor – Argentina 10-12. Emiliano Boffelli este eroul Argentinei. A transformat o nouă lovitură de pedeapsă!

Min. 46: Ţara Galilor – Argentina 10-9. Două transformări la rând pentru Boffelli, în decurs de două minute!

Min. 39: Ţara Galilor – Argentina 10-3. Emiliano Boffelli readuce speranţa în tabăra sud-americanilor.

Min. 21: Ţara Galilor – Argentina 10-0. Dan Biggar este într-o formă de zile mari şi a mărit proporţiile scorului.

Update 18.18: Arbitrul s-a accidentat şi a anunţat că nu mai poate continua. Jaco Peyper va fi schimbat.

Min. 16: Ţara Galilor – Argentina 7-0. Dan Biggar a şi transformat.

Min. 14: Ţara Galilor – Argentina 5-0. Eseu pentru Dan Biggar, după o fază spectaculoasă!

Update 18:00: Începe duelul dintre Ţara Galilor şi Argentina!

Ţara Galilor s-a calificat în sferturile de finală după ce a încheiat grupa cu Fiji, Portugalia, Australia şi Georgia fără înfrângere. De partea cealaltă, sud-americanii au pierdut doar meciul de debut, cu Anglia. Argentina a câştigat apoi meciurile cu Samoa, Chile şi Japonia. Meciul Ţara Galilor – Argentina se va disputa pe Stade Velodrome.

ȚARA GALILOR: Liam Williams; Louis Rees-Zammit, George North, Nick Tompkins, Josh Adams; Dan Biggar, Gareth Davies; Gareth Thomas, Ryan Elias, Tomas Francis; Will Rowlands, Adam Beard; Jac Morgan (căpitan), Tommy Reffell, Aaron Wainwright

Rezerve: Dewi Lake, Corey Domachowski, Dillon Lewis, Dafydd Jenkins, Christ Tshiunza, Tomos Williams, Sam Costelow, Rio Dyer

ARGENTINA: Juan Cruz Mallía; Emiliano Boffelli, Lucio Cinti, Santiago Chocobares, Mateo Carreras; Santiago Carreras, Tomas Cubelli; Thomas Gallo, Julián Montoya (căpitan), Francisco Gómez Kodela; Guido Petti Pagadizabal, Tomas Lavanini; Juan Martin González, Marcos Kremer, Facundo Isa

Rezerve: Agustín Creevy, Joel Sclavi, Eduardo Bello, Matias Alemanno, Rodrigo Bruni, Lautaro Bazán Vélez, Nicolás Sánchez, Matías Moroni

Irlanda – Noua Zeelandă, capul de afiş

Capul de afiş este meciul dintre Irlanda şi Noua Zeelandă, de pe Stade de France. Cea mai în formă echipă la ora actuală este Irlanda. Câştigătoarea din acest an a Six Nations are o serie de 17 victorii consecutive. În grupa de la Cupa Mondială a defilat, câştigând meciurile cu România (82-8), Tonga (59-16), Africa de Sud (13-8) și Scoția (36-14).

De partea cealaltă, „All Blacks” au început cu stângul acest turneu. Tot pe Stade de France, acolo unde se va juca şi meciul cu Irlanda din sferturi, Noua Zeelandă a pierdut meciul de deschidere cu Franţa, scor 13-27. Cu toate acestea, Noua Zeelandă s-a revanşat în celelalte trei dueluri, cu Namibia (71-3), Italia (96-17) și Uruguay (73-0).

IRLANDA: Hugo Keenan; Mack Hansen, Garry Ringrose, Bundee Aki, James Lowe; Johnny Sexton (căpitan), Jamison Gibson-Park; Andrew Porter, Dan Sheehan, Tadhg Furlong; Tadhg Beirne, Iain Henderson; Peter O’Mahony, Josh van der Flier, Caelan Doris

Rezerve: Ronan Kelleher, Dave Kilcoyne, Finlay Bealham, Joe McCarthy, Jack Conan, Conor Murray, Jack Crowley, Jimmy O’Brien

NOUA ZEELANDĂ: Beauden Barrett; Will Jordan, Rieko Ioane, Jordie Barrett, Leicester Fainga’anuku; Richie Mo’unga, Aaron Smith; Ethan de Groot, Codie Taylor, Tyrel Lomax; Brodie Retallick, Scott Barrett; Shannon Frizell, Sam Cane (căpitan), Ardie Savea

Rezerve: Dane Coles, Tamaiti Williams, Fletcher Newell, Samuel Whitelock, Dalton Papali’i, Finlay Christie, Damian McKenzie, Anton Lienert-Brown

23:45 Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol 23:40 Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă 23:31 FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma 23:12 Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva” 23:02 VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris 22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! Vezi toate știrile