Stephen Curry a intrat în istoria NBA! A stabilit recordul de coșuri de 3 puncte al lui Ray Allen. A atins cota 2.977

Antena Sport Publicat: 15 decembrie 2021, 10:36 / Actualizat: 29 decembrie 2021, 10:51

Comentarii
Stephen Curry a intrat în istoria NBA! A stabilit recordul de coșuri de 3 puncte al lui Ray Allen. A atins cota 2.977

Profimediaimages

Precedentul record era deţinut de Ray Allen, fost jucător la Milwaukee Bucks, Seatle Supersonics, Boston Cetics şi Miami Heat, din 2011. Allen a reuşit în carieră 2.973 de coşuri de trei puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Stephen Curry a intrat în istorie!

Curry, 33 de ani, a înscris coşul cu numărul 2.974 în primul sfert al meciului de la Madison Square Garden. Imediat, coechipierii lui au comis un fault, apoi s-a cerut time out, pentru a sărbători reuşita lui Curry.

Acum, jucătorul de la Golden Ststepeate are 2.977 de coşuri de trei puncte, după ce a reuşit cinci astfel de aruncări marţi. În total, el a marcat 22 de puncte la New York. Cele mai multe coşuri de trei puncte, 402, le-a înregistrat în sezonul 2015/2016.

Stephen Curry, jucătorul sezonului în 2015 și 2016

Ţinta de 3.000 de coşuri va fi depăşită în curând de Curry, care a stabilit recordul într-un număr mult mai mic de meciuri jucate în NBA, 789, faţă de 1.300, Allen.

Cel mai bun aruncător de la distanţă din NBA a jucat în cariera de profesionist numai la Golden State Warriors (13 sezoane), echipă cu care a câştigat trei campionate, în 2015, 2017 şi 2018. În 2015 şi 2016 a fost declarat cel mai bun jucător al sezonului. El nu a evoluat în naţionala SUA la Jocurile Olimpice, dar a făcut-o la Campionatul Mondial, câştigând titlul în 2010 şi 2014.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:29

VIDEOPittsburgh Penguins “rămâne în viaţă”! Portarul lui Flyers şi-a trimis pucul în propria poartă la golul care a decis meciul

14:29

Barcelona insistă pentru transferul lui Julian Alvarez. Mutarea uriaşă pregătită de catalani

14:16

Kyros Vassaras, delegat de UEFA la semifinala Champions League. Ce rol va îndeplini şeful CCA

14:03

Lovitură pentru U Cluj în lupta la titlu. Cât va lipsi golgheterul Jovo Lukic, după accidentarea suferită la încălzire

13:57

Per Johansson, discurs superb înainte de Final 4! Laude pentru CSM Bucureşti: “Probabil cea mai puternică echipă de până acum”

13:55

VideoToată lumea la World Cup 2026, toată lumea în Universul Antena! Povestea lui Diego Maradona

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 3 Răzvan Lucescu a făcut anunţul, după ce Mihai Stoica a spus că îl vrea la FCSB: “Am avut oameni puternici ca patroni” 4 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 5 Decizia luată de conducerea Rapidului în privinţa lui Gâlcă, după ce giuleştenii au fost umiliţi de Dinamo! 6 „Un nou Calciopoli?!” Ce riscă Interul lui Chivu în acest moment, după scandalul de arbitraj
Citește și