Închide meniul

Tragedie în lumea sportului! Un fost campion mondial s-a stins din viaţă la doar 26 de ani: “Suferim profund!”

Dragoș Vasile Publicat: 11 august 2021, 21:27 / Actualizat: 11 august 2021, 22:36

Comentarii
Tragedie în lumea sportului! Un fost campion mondial s-a stins din viaţă la doar 26 de ani: Suferim profund!

Profimedia

Tragedie în lumea sportului! Cameron Burrell s-a stins din viaţă

Cameron Burrell a fost campion mondial de juniori în proba de ştafetă 4×100 de metri, în 2012, la Barcelona. El deţinea mai multe titluri în campionatul universitar nord-american de atletism, NCAA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anunţul decesul a fost făcut de familie, dar nu au fost oferite amănunte privind cauzele.

“Familia mea este extrem de tristă de pierderea fiului nostru Cameron. Suferim profund şi le cerem prietenilor noştri, familiei Universităţii din Houston şi comunităţii atletice americane să ne lase să fim alături de prietenii apropiaţi şi de familie în acest moment”, a spus Leroy Burrell, citat de marca.com.

Cameron provenea dintr-o familie de mari sportivi. Leroy Burrell a deţinut recordul mondial al probei de 100 de metri de două ori. Prima dată a doborât recordul mondial în iunie 1991, cu o performanţă de 9 secunde şi 90 de sutimi. Recordul lui nu a ţinut decât câteva luni, până în septembrie, când Carl Lewis a alergat distanţa de 100 de metri în nouă secunde şi 86 de sutimi, la Campionatele Mondiale de la Tokyo. Burrell a fost atunci al doilea, cu 9.88, “personal best”.

Leroy Burrell a mai stabilit un record mondial, 9.85, în iulie 1994, care a rezistat până la JO din 1996, când Donovan Bailey a alergat în 9.84.

Reclamă
Reclamă

Burrell are o medalie olimpică de aur la Barcelona, în 1992, cu ştafeta americană de 4×100 de metri.

Soţia lui, Michelle Finn-Burrell, a fost şi ea campioană olimpică la Barcelona, în proba feminină de 4×100 de metri.

Mătuşa lui Cameron, Dawn Burrell, a concurat la săritura în lungime la Sydney, în 2000, iar naşul său este legendarul Carl

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
Tondela – Benfica 0-0, în Liga Portugal. Pas greșit pentru echipa lui Jose Mourinho
0:04
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Jucătorul dorit de Chivu va juca la Atletico
23:29 1 feb.
Florin Tănase, declarația serii după FCSB – Csikszereda 1-0: „Incredibil, e decapotabil”
23:03 1 feb.
„Ei m-au ajutat cel mai mult”. Matei Popa, după debutul la FCSB: „Donnarumma? Nu-mi place deloc”
22:56 1 feb.
Darius Olaru a făcut praf arbitrajul, după FCSB – Csikszereda 1-0: „Mi se pare incredibil. Am simulat din nou”
22:48 1 feb.
Gigi Becali a „distrus” un titular de la FCSB, după victoria cu Csikszereda: „Să-l sun, crezi că te distrezi pe teren?”
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro! 4 Gata, se face transferul la FCSB. Gigi Becali a bătut palma cu clubul, jucătorul semnează luni! 5 Ultimul transfer al lui Mihai Rotaru vrea campionatul cu Universitatea Craiova: “Am revenit cu drag” 6 Ilie Bolojan, decizie în cazul impozitului de 36.000 de euro pe care fundaţia lui Mihai Neşu trebuie să-l plătească
Citește și