Video

VIDEO EXCLUSIV | Reportaj special cu Mihai Neşu. Fostul stelist rămâne un luptător! "Duc crucea asta a dizabilităţii, dar totul s-a transformat din blestem în binecuvântare!"

Antena Sport Publicat: 22 martie 2021, 20:09 / Actualizat: 12 mai 2021, 12:18

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Neşu pune la cale și un proiect grandios. Ideea i-a venit imediat după accident, când se recupera în Olanda. În ultimii cinci ani, mulți copii cu probleme au ajuns la centrul lui din Oradea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Peste 150 de copii mi-au trecut pragul până acuma, în cinci ani. Dintr-un blestem, totul s-a transformat într-o binecuvântare. Asta e dorinţa mea zilnică, să pot să fiu de folos copiilor cu dizabilităţi.", a declarat Mihai Neşu pentru AntenaSport.

Munca pentru fundație îi ocupă tot timpul lui Neșu: "Sunt foarte activ, am noroc că am un program plin. Seară, când mă pun în pat, adorm în cinci minute. Nici nu mai ţîn minte de când n-am mai văzut un meci.", recunoaşte fostul stelist.

Mihai Neşu: "Bucuriile din ziua de azi mă ajută să trec peste"

Neşu e nelipsit de la centrul de recuperare. Şi el își face excerciţiile în fiecare zi: "Duc în continuare crucea asta a dizabilităţîi care nu e uşoară. În schimb, bucuriile din ziua de azi mă ajută să trec peste.", a explicat Neşu.

Din vară, fundaţia lui Neşu începe construcţia unui complex de cinci ori mai mare. Chiar Neşu e arhitectul şef al proiectului de 4 milioane de euro. "Mai ales că pandemia ne-a ţinut mai mult în casă, am reuşit să învăţ mai multe programe de arhitectură. Vom avea şi locuri de cazare, vom avea şi terapie cu animale.", a anunţat "Bichonul".

Reclamă
Reclamă

Cei care vor să ajute proiectul Fundaţiei Mihăiţă Neşu o pot face trimiţând ”CRED” la 8844 pentru a schimba viitorul copiilor cu dizabilități din România prin construirea Complexului de recuperare Sfântul Nectarie.

De asemenea, se pot face şi donaţii în următoarele conturi bancare:

Banca Transilvania – Sucursala Oradea

Reclamă
  • IBAN RO63BTRLRONCRT0246793101 – cont în Lei
  • IBAN RO13BTRLEURCRT0246793101 – cont în Euro
  • BIC – Swift BTRLRO22
  • IBAN RO17BTRLUSDCRT0246793101 – cont în USD
Înapoi la Homepage
Reclamă

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:51

Reacţia lui Darius Olaru după ce Vlad Chiricheş a plecat de la FCSB! Ce i-a transmis fostului internaţional

13:14

Secretarul american pentru securitate internă a sărbătorit eliminarea Iranului: “Sunt încântat că au plecat de la Mondial”

13:03

Lothar Matthaus taie în carne vie după eliminarea Germaniei: “Trebuie să mergem cu alt selecţioner”

12:51

Franţa – Suedia LIVE VIDEO (00:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Mbappe, Dembele şi Olise, pregătiţi de spectacol

12:45

Ronald Koeman, OUT de la naţionala Olandei după eliminarea de la Mondial! Cine e favorit să îl înlocuiască

12:32

Decizie “bombă” la Dinamo! “Câinii” renunţă la unul dintre cei mai importanţi jucători ai echipei

1 Dinamo pregăteşte oferta pentru un nou atacant! 2 CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid 3 FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru” 4 Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei 5 E oficial! Jucătorul dorit și de Gigi Becali a semnat cu Rapid! 6 Un portar cu două titluri de campion a semnat în Liga 1
Citește și