Vlad Covaliu a devenit campion mondial la sabie la juniori! Performanţă uriaşă a românului în Arabia Saudită, acolo unde a avut loc competiţia.
Scrimerul român Vlad Covaliu a câştigat joi, la Riyad, în Arabia Saudită, titlul mondial al juniorilor la sabie masculin, în proba individuală a Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori.
Vlad Covaliu a devenit campion mondial la sabie la juniori
Vlad Covaliu s-a impus în ziua a şaptea a competiţiei din Arabia Saudită. El a avut un parcurs perfect la Riyadh, intrând pe tablou principal, unde a obţinut şapte victorii consecutive. În sferturi. Vlad a dispus cu 15-12 de americanul Cody Walter Ji, în semifinale l-a întrecut categoric pe spaniolul Santiago Madrigal, cu 15-6, pentru ca în finală să dispună cu 15-14 de rusul Pavel Graudyn, într-un meci pe care însă l-a controlat pe întreaga lui durată, scrie news.ro.
Este prima medalie câştigată de delegaţia României la ediţia 2024 a Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori.
- Vlad Covaliu a devenit campion mondial la sabie la juniorI
- Performanţă uriaşă a românului în Arabia Saudită, acolo unde a avut loc competiţia
- Franța - Spania e marți, de la 22:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Anglia - Argentina e miercuri, de la 22:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY
- A murit Adrian Rus – Sinner, la doar 30 de ani, în urma unui grav accident la cursa de la Brno
- România s-a calificat în grupele principale la Campionatul European U20, după o victorie de senzaţie cu Israel!
- Noul Usain Bolt, accidentare gravă în momentul în care era în plină ascensiune
- Muntenegru – România 65-64, în Antena PLAY. Tricolorii, eliminaţi din preliminariile Cupei Mondiale
- “Cea mai frumoasă antrenoare din România” a rămas fără contract: “Am plâns mult. Loviturile nu pot fi prevăzute”

































