Cazul fotbalistului Hiannick Kamba a şocat o lume întreagă. Acesta şi-a înscenat propria moarte pentru a pune mâna pe o mare sumă de bani. Acum, judecătorii au dat decizia finală. Fostul fundaș de la Schalke 04 a fost condamnat la închisoare după ce mai mulți ani a stat ascuns pentru ca soția să poată încasa despăgubiri.
Super-vedeta care şi-a înscenat moartea a primit sentinţa
Hiannick Kamba a fost condamnat la 3 ani și 10 luni închisoare de către autoritățile din Germania. Totul s-a întâmplat după reapariția fulgerătoare a fostul fotbalist, deşi acesta fusese declarat decedat într-un accident de mașină în 2016. Kamba a fost descoperit lucrând într-o companie energetică, acolo unde era angajat din 2018.
Bărbatul de 35 de ani a decis să-și însceneze moartea pentru a putea primi cei 1,2 milioane de euro din asigurare. La acel moment, asigurarea de pe numele bărbatului a intrat în contul soției de 41 de ani. Actele pentru această despăgubire au fost încheiate în 2015, cu un an înainte de presupusul deces.
Va sta peste 3 ani de zile la închisoare
Suspiciunile au fost din ce în ce mai mari după ce s-a aflat că apropiații nu știau foarte multe detalii despre acest deces. Au aflat destul de târziu că bărbatul a decis să revină acasă, în Congo, și a decedat într-un accident rutier, Familia a făcut presiuni pentru ca firma de asigurări să le plătească 4 milioane de euro, însă fără succes. Asiguratorii au considerat că ar fi o sumă exagerat de mare.
Hiannick Kamba a reapărut în 2020. A trebuit să dea explicații ambasadei Congo în Germania. Fostul fotbalist a susținut în instanță că a fost răpit de străini în toată această perioadă. În același timp, Kamba nu vrea să mai audă de soția sa. În schimb, soția fostului fotbalist a adoptat aceeași poziție, tăcerea. În prima zi a procesului nu a vrut să scoată nicio vorbă, însă a trebuit să o facă avocatul.
“A fost șocată când a primit vestea morții soțului ei. Și a fost la fel de șocată când a apărut în viață ani mai târziu”, a spus avocatul soției lui Hiannick Kamba. Femeia ar putea ajunge, la rândul ei, în spatele gratiilor pentru că a încasat o sumă considerabilă de pe urma falsului deces.
- Super-vedeta care şi-a înscenat moartea a primit sentinţa
- Va sta ani de zile în închisoare
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Fost fotbalist de la FCSB, înşelat de soție. Şi-a dat seama privind-o în ochi, pe aeroport: „Când i-am văzut fața”
- Ce face acum fosta campioană a României care ajunsese om al străzii. Are un milion de urmăritori pe TikTok
- Dumitru Dragomir a anunţat care e românul care a dat o lovitură colosală. Suma e ameţitoare
- “De la divă la sclavă”. Mădălina Ghenea, detalii mai puţin ştiute din cariera ei. Când a plecat prima dată din România
- Nepotul cel mare al lui Ion Ţiriac a dat o lovitură uriaşă. Şi-a făcut tatăl mândru: “Mereu m-a susţinut”
































