Adana Demirspor – Galatasaray 2-0. Mario Balotelli, reacţie uluitoare sub privirile lui Moruţan şi Cicâldău. Eroul meciului, „recompensat” de italian cu un picior în cap

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 21 decembrie 2021, 20:43

Alexandru Cicâldău şi Olimpiu Moruţan au fost titulari în Adana Demirspor - Galatasaray. A fost un nou meci de coşmar pentru trupa lui Fatih Terim, în etapa a 18-a a campionatului Turciei. Mario Balotelli s-a făcut remarcat la gazde, chiar dacă nu a fost printre marcatori.

Mario Balotelli

Captură BeinSports

Atacantul de 31 de ani, care are 6 goluri înscrise în acest sezon, a avut o reacţie uluitoare în momentul în care Akgun a deschis scorul, în minutul 53. Italianul l-a felicitat pe coechipierul său într-un mod care a luat prin surprindere pe toată lumea.

Mario Balotelli şi-a lovit cu piciorul în cap un coechipier în Adana Demirspor – Galatasaray 2-0

Akgun s-a îmbrăţişat, la marginea terenului, cu jucătorii de la Adana. Nimic nu anunţa ceea ce avea să urmeze. Balotelli a avut o reacţie de necrezut.

Balotelli 😂 #ADSvGS pic.twitter.com/jP7Q6nnqid
— JohnWick (@JOHNLEON07) December 21, 2021

Totuşi, jucătorul de 21 de ani nu a părut să se simtă afectat. Cinci minute mai târziu a reuşit „dubla” cu o execuţie fabuloasă, la care portarul lui Galatasaray nu a avut nicio şansă să intervină.

La scurt timp distanţă, Olimpiu Moruţan a fost scos de pe teren de Fatih Terim. A fost înlocuit cu Dervisoglu.

Şase meciuri la rând fără victorie avea Galatasaray, înaintea meciului cu Demirspor. Criza de rezultate a „leilor” continuă.

În luna septembrie, starul italian a mai avut o reacţie surprinzătoare în meciul cu Beşiktaş. Alb-negrii au condus cu 3-0 după 52 de minute, iar Matias Vargas a redus din diferenţă. Tehnicianul celor de la Adana a forţat totul pe cartea atacului. L-a trimis pe teren pe Mario Balotelli, mutare care s-a dovedit a fi extrem de inspirată. Fostul vârf de la Manchester City, Inter, AC Milan şi Liverpool a avut un răspuns de zile mari.

Balotelli a înscris, din pasa lui Assambalonga, şi a fugit direct spre banca de rezerve a celor de la Beştiktaş. S-a bucurat în faţa lui Sergen Yalcin, antrenorul care, în 2013, spunea despre Balotelli că „nu are creier”. Fostul atacant din naţionala Italiei nu l-a uitat şi a avut o reacţie uluitoare.

Mario Balotelli celebrated his goal against Besiktas by taunting manager Sergen Yalcin TEN YEARS after he said the striker 'had no brain' following his infamous backheel miss against LA Galaxy.
Mario never forgets 🧠 pic.twitter.com/aDdu4nvtZ6
— ESPN FC (@ESPNFC) September 22, 2021

Gestul făcut de Mario Balotelli i-a adus cartonaş galben. În al 7-lea minut de prelungiri, Balotelli s-a bucurat din nou nebuneşte. I-a oferit un assist lui Assombalonga şi Adana a smuls incredibil o remiză, scor 3-3! La final, „SuperMario” a continuat „războiul” cu antrenorul alb-negrilor.

19
22:10
Fanul care l-a lovit cu capul în gură pe Billy Sharp a fost condamnat la închisoare! Cât timp va sta după gratii
19
21:33
Sepsi – FC Voluntari | Marius Ștefănescu, „dublă” magică în finala Cupei României. Execuție excepțională la golul al doilea
19
21:12
Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Roland Garros 2022! Cu cine joacă celelalte românce
19
21:01
Câți bani a produs Arena Națională pentru Primăria Capitalei în 2022! Nicușor Dan a făcut publică suma uriașă
19
20:50
Vladimir Putin își ignoră amanta gravidă. „Se gândește la rudele sale ca la o povară!”
19
20:07
NEWS ALERTRapid a pierdut procesul cu Julio Cesar! Giuleștenii, obligați să plătească 600.000 de euro. Reacția lui Daniel Niculae
19
19:46
FotoCum a reacționat familia lui Laurențiu Reghecampf după nașterea copilului său și al iubitei Corina Caciuc
19
19:42
EXCLUSIVIstvan Kovacs, aplaudat de Adrian Porumboiu după ce a fost delegat la Cupa Mondială: „E formidabil! S-au aliniat astrele”