“Sunt nişte gene care determină producţia lui. Se pare că la alergici aceste gene sunt deficitare. E o reacţie inversă între predispoziția la alergii şi expresia acestui receptor, cumva invers proporţional, şi atunci nu mai are virusul de ce să se lipească.
Pacienţii cu alergii sunt mai rar afectaţi de acest virus, deşi în mod normal sunt afectaţi frecvent de alte virusuri respiratorii”, a spus Brânduşa Petruţescu, medic primar aleorgolog, citată de Agerpres.
Explicaţia pentru faptul că cei infectaţi cu SARS COV-2 nu sunt şi alergici are legătură cu receptorul uman ACE2, de care s-ar lipi coronavirusul.
Sfatul specialiştilor pentru pacienţii cu astm sau cu alergii este să continue tratamentul, chiar dacă se simt din ce în ce mai bine. Aproximativ un milion de români au astm.
- Laurențiu Reghecampf și Corina Caciuc se pregătesc de marele eveniment: „Lucrurile trebuie făcute la timpul lor”
- (P) Parfumuri cu mosc: Ce le face speciale și cine le poate purta
- Cea mai tare aroganţă: vedeta care a ajuns să aibă două frigidere în bucătărie! Care e motivul
- (P) Cum percep utilizatorii riscul în cazinourile online: opinia experților DonRo casino
- Afacerea de sute de milioane de euro care a dus-o la “disperare” pe fiica lui Ion Ţiriac: “Gata, îmi ajunge!”

































