Bob Marley: ”Tu nu-mi tai degetul! Fotbalul înseamnă libertate!” A murit regele reggae ucis de…minge?

Cătălin Oprișan Publicat: 11 mai 2021, 9:47 / Actualizat: 13 mai 2021, 17:26

Comentarii
Bob Marley: ”Tu nu-mi tai degetul! Fotbalul înseamnă libertate!” A murit regele reggae ucis de…minge?

Bob Marley a fost fan declarat al celor de la Tottenham

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Robert Nesta Marley, Bob, a apărut pe lume în 1945, în Nine Mile, Colonia Englezească Jamaica. Tatăl, un militar american, Norval Sinclair Marley, care nu l-a recunoscut niciodată, pare că i-a transmis iubirea pentru fotbal: seniorul era fan al celor de la Liverpool, echipa care în sezonul 1946-1947 cucerise titlul, cu marele Bob Paisely. Celălalt Bob, cel mic, fugărea mingea toată ziua în grădina casei. Mai târziu, avea să zică ”Fotbalul însemnă libertate!”

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Iubea să evolueze mijlocaș la construcție, dar, de cele mai multe ori, urca atacant central”, povestește Alan ”Skill” Cole, unul dintre cei mai mari jucători jamaicani din istorie, care avea să-i devină tour manager. ”Am mers și am făcut o partidă pe Stadionul Național și Bob mi-a spus, atunci, că e cea mai fericită zi din viața sa, că visul i s-a îndeplinit!”, adaugă Cole. Marley era suporter al celor de la Boys Town FC, un mic club local, ce, peste ani, avea să cucerească trei titluri de campion. Mai târziu, se apropia de Tottenham Hotspur. Îl iubea pe Pele, dar și pe clubul acestuia, FC Santos, și mereu spunea că regretă că nu l-a putut cunoaște personal. Multe dintre mișcările sale de dans erau ”furate” de la ”regele fotbalului”. Era ”bolnav” după balon: juca în parcări, pe câmpuri, ajunsese să o facă chiar și în studioul de înregistrare, unde încingea, într-o cameră, partide de tenis cu piciorul!

Dacă vrei să mă cunoști cât mai bine, trebuie să te bagi la o partidă de fotbal împotriva mea și împotriva băieților mei de la the Wailers
Bob Marley, într-o discuție cu un jurnalist 

Pe 26 iunie 1978, Marley organizează o miuță, între jurnaliști și cei din trupa sa, așa cum obișnuia. Un gazetar de la revista ”Rock and Folk” îl calcă pe picior. Nu dă importanță, dar, peste câteva zile, unghia, înnegrită, cade. Ajunge la spital. Medicul se uită cu atenție la rană. Îl bagă la analize și descoperă un melanom malign. I se sugerează amputarea. ”Nu-mi tai mie degetul!”, țipă la doctor (n.a. – peste ceva timp, avea să-i permită, dar era, deja, prea târziu). Cultura rastafari nu-i dădea voie. Unii spun că aceasta este o legendă urbană, că problemele îi fuseseră descoperite ceva mai devreme, în iulie 1977, dar părerile sunt împărțite.

Peste trei ani, în 1981, Bob Marley se prăbușește pe asfatl, în Statele Unite, în timp ce făcea jogging. Avea programate două concerte în ”Madison Square Garden”, pentru promovarea albumului ”Uprising”. Cancerul i se extinsese la creier, plămâni, ficat și stomac. Turneul este anulat. Marley vrea să fie dus în Jamaica natală. Ajunge doar până la Miami, aproape fără funcții vitale. ”Cedars Lebanon Hospital”, unde decedează, la numai 36 de ani, pe 11 mai 1981. Ultimele sale cuvinte sunt adresate către Ziggy, unul dintre copii: ”Banii nu pot cumpăra o viață!”

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:52

O nouă cursă în sezonul de Formula 1. Marele Premiu al Bahrainului, înlocuit

13:45

Un jucător de la Rapid, pe picior de plecare. Salariul imens pe care l-ar primi la noua echipă

13:12

Adrian Șut, prezentat oficial la noua echipă. Va fi pregătit de fostul antrenor de la FCSB

13:03

Vinicius și-a decis viitorul! Ce se întâmplă cu starul lui Real de care s-au interesat Arsenal și Liverpool

12:55

VIDEOCursa Marelui Premiu al Ungariei, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (ora 16:00). Norris, în pole

12:52

Primul jucător care e OUT de la Universitatea Craiova, după umilința cu Dinamo. Decizia luată de conducerea oltenilor

1 FotoSuperba prezentatoare TV se iubeşte cu un bărbat de 85 de ani. Ce avere are greul din fotbal 2 Florin Prunea, derapaj rasist! Ce a putut spune despre un jucător din derby-ul Dinamo – Universitatea Craiova 3 Juan Carlos Amoedo Dasilva a semnat cu Universitatea Craiova 4 Lovitură pentru Lewis Hamilton! Pilotul Ferrari, „retrogradat” din grilă în MP al Ungariei. Antonelli, penalizat și el 5 Vozinha a semnat! Clubul la care va juca portarul care a impresionat la Cupa Mondială 2026 6 Florin Maxim s-a enervat după înfrângerea cu Farul! Nu i-a menajat pe constănţeni: „Eraţi la un pas să retrogradaţi”
Citește și