Închide meniul

Capitolul la care Ion Țiriac nu are rival în lume. Ocupă primul loc detașat într-un top fabulos

Publicat: 11 iulie 2025, 13:21

Comentarii
Capitolul la care Ion Țiriac nu are rival în lume. Ocupă primul loc detașat într-un top fabulos

Ion Ţiriac, la un eveniment / Profimediaimages

S-a aflat capitolul la care Ion Țiriac nu are rival în lume. Averea sa fabuloasă îl poziționează pe miliardarul român pe primul loc în topul celor mai bogați tenismeni, retrași sau încă în activitate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Țiriac are o avere estimată de Forbes la 2,3 miliarde de dolari. Ajuns la vârsta de 86 de ani, Țiriac are afaceri în domeniul imobiliar, bancar sau auto.

Capitolul la care Ion Țiriac nu are rival în lume

Recent, Roger Federer a devenit și el miliardar, averea sa crescând la 1,3 miliarde de dolari. Din această sumă, o parte de doar 130 de milioane de dolari provine din câștigurile din carieră, notează profit.ro.

Roger Federer s-a implicat în afaceri, după ce s-a retras din tenis. El deține 3% din On Running, un brand elvețian producător de încălțăminte sport. Compania e evaluată la suma de 17 miliarde de dolari, din care fostului lider ATP îi revine suma de 500 de milioane de dolari.

Roger Federer și-a continuat și contractele de sponsorizare pe care le avea în perioada în care era încă în activitate, contracte cu brand-uri celebre care îi aduc anual venituri uriașe.

Reclamă
Reclamă

După ce cifra de afaceri a brandului de încălțăminte deținut a crescut, Roger Federer a devenit oficial miliardar, însă averea sa este la o distanță considerabilă față de cea a lui Ion Țiriac. Miliardarul român ocupă detașat primul loc în topul celor mai bogați tenismeni, cu cele 2,3 miliarde de dolari pe care le deține.

Podiumul în topul celor mai bogați tenismeni din lume este completat de Novak Djokovic. Nole are o avere estimată la 240 de milioane de dolari, câștigată din premiile din tenis și din contractele de sponsorizare.

Ion Ţiriac, întrebat direct despre pensia uriaşă pe care o încasează de la statul român

După recalcularea pensiilor, Ion Ţiriac a fost întrebat direct despre suma uriaşă de bani pe care o încasează lună de lună de la statul român. Din informaţiile apărute în spaţiul public, Ion Ţiriac are o pensie de 12.000 de lei.

Reclamă

Această sumă îi intră în conturi miliardarului român pentru că, timp de 20 de ani, a activat ca ofiţer în Ministerul de Interne, având grad de colonel. Interesant e şi faptul că banii intră într-un cont pe care magnatul nu l-a accesat niciodată.

Mi-e ruşine să spun, mi-e ruşine să spun! Scuzaţi-mă… asta nu este foarte meritoriu din partea mea. Nu am întrebat niciodată de pensie şi nici nu ştiu ce pensie am.

Nici nu ştiu cât am dreptul la pensie şi aşa mai departe. Adică nu am cerut niciodată. Nu ştiu! Nu ştiu”, spunea anul trecut Ion Ţiriac, citat de gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:37
Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva”
11:13
Novak Djokovic e pregătit de Australian Open 2026: “Nu trebuie să intru în capcana mentală”
11:03
Mihai Stoica, reacţie surprinzătoare după înfrângerea FCSB-ului: “Nu sunt îngrijorat, vom intra în play-off”
10:48
VideoCleveland Cavaliers – Philadelphia 76ers 117-115. Evan Mobley a adus victoria cu un slam dunk în ultimele secunde
10:36
Dan Şucu, lovitură pe piaţa transferurilor! Aduce un jucător de 10 milioane de euro de la o forţă din Serie A
10:25
Florin Tănase a surprins! Ce a făcut după FC Argeş – FCSB 1-0
1 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 2 Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut” 3 Gigi Becali și-a distrus jucătorii, după FC Argeș – FCSB 1-0. Ce le-a reproșat patronul campioanei 4 Cele două mutări anunțate de Gigi Becali la FCSB, după înfrângerea cu FC Argeș: „Vor veni amândoi” 5 Suma uriaşă donată de Gigi Becali călugărilor de pe Muntele Athos: “Va fi sfânt! Rămâne în istorie” 6 BREAKING NEWSRapid a dat lovitura iernii în Liga 1! Olimpiu Moruțan ajunge sub comanda lui Costel Gâlcă
Citește și