El Chapo a făcut primul an după gratii în penitenciarul de maximă siguranță din Colorado. În tot acest timp a avut dreptul la o singură vizită, în decembrie, atunci când a fost vizitat de fetițele sale gemene. Acesta nu a putut însă să le atingă, totul desfășurându-se din spatele unui geam.
Drepturile sale sunt extrem de reduse, și nu includ doar vizitele ci și ceea ce mănâncă. Conform avocatei sale, Mariel Colon, care a dat mai multe declarații pentru CNN, El Chapo are 3 ore de ieșit la aer și 3 mese pe zi.
În ceea ce privește dieta, prizonierii din penitenciarul de maximă siguranță se pare că mănâncă mai bine decât cei aflați după gratii în închisorile mai puțin dure. Aceștia primesc de dimineață produse de patiserie alături de cereale și lapte. La prânz și seara au mese calde, ce conțin una dintre variantele următoare: pui, hamburgeri, hotdog, lasagna, burrito, taco sau pește. La acestea se adaugă de obicei și o garnitură.
Unele dintre produse trebuiesc aprobate, în cazul persoanelor religioase care nu mănâncă porc, închisoarea din Colorado găzduind mulți teroriști de origine musulmană.
O parte din deținuți pot avea acces contra-cost la mazăre, fasole sau orez, însă nu e cazul lui El Chapo, care nu poate servi decât ce este în meniu.
- (P) De ce au ajuns ușile secționale pentru garaje de la Alexiana subiect și printre pasionații de sport?
- Încasează trei pensii de la statul român, dar cere o chirie uriașă în complexele pe care le deține: „Nenorocire”
- Nebunie în Placa Catalunya după ce Barca a devenit campioană! Doi jucători au ajuns printre miile de fani
- Probleme pentru cuplul milionar! A șters toate pozele cu el de pe Instagram, după 7 ani de căsnicie
- Pensia umilitoare pe care o încasează românul celebru care e maior în rezervă: “Mi-e şi ruşine să zic cât iau”

































