Claudiu Adam e noul campion național la drift, la doar 18 ani, pe o Toyota GT86 de 900cp

De Florian Ceafalău
Publicat: 12.10.2021, 15:12
Actualizat: 12.10.2021, 18:17

Un total de 52 de piloți din România, Bulgaria și Ucraina au concurat la ultima etapă a Campionatului Național de Drift organizată de RoDrift sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv.

Claudiu Adam e noul campion național

FRAS

Etapa finală a sezonului 2021 în Campionatul Național de Drift, organizată în premieră pe circuitul MotorPark din Adâncata, a desemnat și numele celor doi campioni la categoriile Pro și Semi Pro. În ambele cazuri avem câte un nou nume, însă succesul lui Claudiu Adam de la Clasa Pro la numai 18 ani și două luni este un record la nivel european.

Pe o nouă mașină de concurs, o Toyota GT86 de 900 de cai putere, Adam a încheiat runda finală pe locul 3 după ce în battle-ul din semifinale o eroare l-a făcut să piardă în fața bulgarului Ivan Ivanov, campionul en-titre, care avea să câștige etapa. Pe locul secund s-a clasat ucraineanul Dmytro Zhaivoronok.

Clasarea pe podium pe Motorpark i-a asigurat însă lui Adam locul 1 la finalul actualei stagiuni, cu un total de 379 de puncte. Pe locul 2 se află Ivan Ivanov, cu 331 de puncte, în timp ce pe 3 la general s-a clasat in extremis Cătălin Trifan, cu 243 de puncte.

La Semi Pro, victoria din ultima etapă a fost obținută tot de un bulgar, Rumen Chanliev, debutant în campionatul intern. Acesta l-a învins în battle-ul final pe Gabi Imre jr (15 ani), în timp ce în finala mică, rolurile s-au inversat, cu românul Eduard Niță învingător în fața lui Dragomir Roglinov.

Succesul din finala mică i-a asigurat lui Eduard Niță și titlul de campion al categoriei Semi Pro, cu o diferență de numai două puncte în fața lui Imre jr. Pe 3 la clasă a încheiat Natalia Iocsak, sportiv din Baia Mare în vârstă de doar 18 ani.

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Îți amintești de Elly și Cristian Șonea de la „Mireasă pentru fiul meu”? Cei doi au făcut un anunț important în urmă cu câteva ore
18:47 Giovanni Simeone a distrus-o pe Lazio sub privirile lui Ștefan Radu! Fiul lui Diego Simeone a reușit un „poker” pentru Verona și a scris istorie în Serie A 18:33 „Nu mai puteam să mă mişc, m-am speriat”. Probleme medicale pentru Dan Petrescu. Antrenorul CFR-ului va face mai multe analize 18:13 Barcelona – Real Madrid | Lecție de contraatac! David Alaba, execuție fabuloasă în El Clasico. Ter Stegen n-a avut nicio șansă! 17:36 „Nu mi se pare corect”. Dan Petrescu, atac dur la adresa celor de la FCSB. Vicecampioana ar fi avantajată de LPF 17:32 CFR Cluj a renunțat la transferul fundașului dorit de Dan Petrescu! Fotbalistul avea un istoric medical suspect 17:10 Olimpiu Moruţan, marea speranţă înaintea derby-ului Beşiktaş – Galatarasay! E anunţat titular. Meci crucial pentru trupa Cim-Bom-Bom. 16:51 CSM București – Buducnost Podgorica 30-22 | „Tigroaicele” au obținut a treia victorie din Liga Campionilor! Cristina Neagu a făcut spectacol 16:04 Ianis Hagi, contribuţie importantă la o nouă victorie a lui Rangers! Trupa lui Steven Gerrard e lider în Scoţia 15:41 Anett Kontaveit a câștigat Kremlin Cup! Revenire spectaculoasă în finala cu Ekaterina Alexandrova 15:08 Transylvania Open 2021 | Ce a spus Simona Halep despre un posibil duel cu Emma Răducanu. Românca a început să râdă. „Ne gândim la asta!”