
Vladimir Putin este preşedintele Rusiei / Profimedia
Elena Kostevich, campioană olimpică la tir, a povestit drama prin care trec rudele ei din Rusia. De cinci ori medaliată la Jocurile Olimpice, sportiva spune că acestea îl susțin pe Vladimir Putin, liderul de la Kremlin care a pornit războiul.
Elena a explicat că o mare parte din rudele ei erau alături de Ucraina la începutul războiului, însă și-au schimbat părerea din cauza propagandei din Rusia.
Drama campioanei Elena Kostevich
”Rudele mele sunt în Rusia, în Est. Este greu să comunici cu ei. Am vorbit foarte rar cu ei, începând cu 2014. Le-am spus doar ”salut”. Sunt alături de președintele lor. La început, erau de partea Ucrainei, acum nu au mai zis nimic.
Este greu să explici informațiile pe care le primim aici. Ei au fost în Ucraina de multe ori, știu cum e acolo. Dar televizorul explică ”mai bine”…”, a spus Elena Kostevich, citată de sport.ua.
Vladimir Putin, umilit de soția lui Oleksandr Usyk
Vladimir Putin a fost umilit de soția lui Oleksandr Usyk. Ekaterina Usyk a postat un mesaj acid pe rețelele sociale, referitor la planul inițial de atac al lui Vladimir Putin, pe teritoriul Ucrainei.
De la începutul războiului din Ucraina, Ekaterina Usyk, soția lui Oleksandr Usyk, a avut mai multe reacții tranșante la adresa rușilor.
În una dintre ultimele sale postări din mediul online, soția campionului mondial din box a publicat o fotografie cu planul inițial al lui Vladimir Putin, de dinaintea războiului. Potrivit pozei respective, liderul de la Kremlin voia să împartă teritoriul actual al Ucrainei între Rusia, Polonia, Ungaria și România.
Armata Ucrainei continuă să reziste eroic în fața bombardamentelor rușilor, în a 89-a zi de război. Ekaterina Usyk s-a amuzat pe seama lui Vladimir Putin și a planului său din luna februarie, spunând că va urma o răsturnare de situație. Postarea respectivă a devenit virală extrem de repede, fiind preluată și de presa din Ucraina.

“Cumva, n-a funcționat (n.r. – planul lui Vladimir Putin). Cred că povestea se va schimba și va trebui să împărțim noi Rusia”, a scris Ekaterina Usyk, pe contul de Instagram, citată de sport.ua, alături de fotografia cu planul președintelui Rusiei.
Garry Kasparov, despre sfârşitul războiului din Ucraina
Garry Kasparov spune că sfârşitul războiului din Ucraina va fi atunci când armata trimisă de Vladimir Putin va fi învinsă. Kasparov este unul dintre cei mai mari contestari ai lui Vladimir Putin.
Prezent la Bucureşti la un turneu de şah, Garry Kasparov spune că Vladimit Putin a fost un dicitator de când a devenit preşedintele Rusiei. Mai mult, Kasparov spune că liderul de la Kremlin este un „om perfect raţional în realitatea lui”.
„Putin este dictator de 20 de ani, nu de acum, cum au descoperit unii. Iar în realitatea lui este un om perfect rațional. Dictatorii spun why not, nu why. De ce nu?, nu de ce? Când va înceta războiul din Ucraina? Când va fi distrusă armata lui Putin. Nu este nicio altă posibilitate”, a spus Garry Kasparov pentru gsp.ro.
Întrebat dacă se teme pentru viaţa sa după ce l-a criticat dur pe Vladimir Putin, Kasparov a răspuns fără să stea pe gânduri.
„Ar ajuta să mă tem? Viaţa mea a luat-o pe un drum cu mult timp în urmă. Eu sunt un critic şi un opozant al lui Putin aproape de la venirea lui la putere. Primul meu articol pe care l-am scris despre pericolul pe care îl reprezintă Putin datează din ianuarie 2001. În 2005 m-am retras din activitatea de jucător profesionist de şah pentru a contesta dictatura lui Putin care se contura la momentul respectiv.
Câţi cetăţeni ai Rusiei îl susţin pe Putin? Vestea rea este că eu nu ştiu. Vestea bună este că nici Putin nu ştie. Nimeni nu are această informaţie. Un sondaj se face apelând un număr de persoane… În Rusia dacă suni şi întrebi despre război şi despre Putin pariez că 9 din 10 persoane închid telefonul. Oamenii nu vor să se implice pentru că pot ajunge la închisoare. Numai să spui cuvântul ‘război’ în Rusia şi poţi ajunge în închisoare astăzi.”, a mai spus Garry Kasparov, citat de digisport.ro.
- Drama unei ucrainence a cărei familie a fost îndoctrinată de Vladimir Putin
- Bosnia – România (7 iunie, 21:45, Antena 1) şi România – Finlanda (11 iunie, 21:45, Antena 1)
- Marele Premiu al Azerbaidjanului e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Încă un mare motiv de bucurie pentru David Popovici, după ce a împlinit 21 de ani. Anunţul iubitei lui
- Gestul uriaş al milionarului care are un salariu de 33.000 de euro pe lună în România: “Face asta din banii lui”
- Ce pensie ia lună de lună de la statul român milionarul cu un salariu de 33.000 de euro
- Campioana europeană Ştefania Uţă se deconectează cu ajutorul tehnologiei înaintea marilor competiţii
- “Ce femeie frumoasă”. Corina Caciuc i-a surprins pe toţi cu ultima postare. Cum s-a afişat iubita lui Laurenţiu Reghecampf