Margaret și Derek s-au logodit la 14 ani. În 1950 s-au căsătorit, au devenit Familia Firth și s-au stabilit în Partington, Anglia, acolo unde și-au trăit cea mai mare parte a vieții. Fiica lor, Barbara, de 50 de ani, povestește cu cei doi erau ”fierți” pe socializare, pe vacanțe. ”Le plăcea veselia, trăiau la maximum orice minut!”
La 91 de ani, ambii au avut nevoie de spitalizare, din motive diferite. Din păcate, amândoi au fost atinși de coronavirus. Margaret a ajuns prima printre halatele albe. Mai întâi, la un centru din Wzthenshawe, apoi, la Trafford. Derek a urmat-o. Când a aflat că soția sa mai are puțin de trăit, a cerut să fie transferat, și el, la Trafford. Conform celor prezenți, în momentul în care a intrat în salon, bărbatul a fost întâmpinat cu tradiționalul ”Pe unde ai umblat?”. Apoi, asistentele au lipit paturile, pentru ca cei doi să se poată îmbrățișa.
Derek a plecat primul, pe 31 ianuarie. Margaret, trei zile după. Barbara este convinsă că tatăl ei nu avea COVID și că s-a contaminat în momentul în care a ajuns lângă soție, dar nu regretă că i-a permis acest lucru. ”După 77 de ani de stat împreună, cum era să-i despart eu?”, se întreabă femeia…
- - ”Unde ai fost?”, l-a întrebat Margaret pe Derek, ajuns mai târziu la spital
- Ambii aveau 91 de ani
- Norvegia - Franţa e vineri, de la ora 22:00, LIVE pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Senegal - Irak e vineri, de la ora 22:00, LIVE pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY
- Mihai Pintilii semnează! Unde ajunge fostul secund de la FCSB
- Încasează trei pensii de la stat și e gata să facă o investiție de proporții pentru români: „Absolut demențială”
- “Noul Messi”, la Real Madrid! Lovitura dată de Florentino Perez
- Mutu şi Andone îl apără pe Cristiano Ronaldo: “Nu poate fi contestat”
- Ce i-a putut dezvălui Sorin Grindeanu lui Gigi Becali, după ce Guvernul Veștea a picat: „Nu-mi vine să cred”


































