Luc Antoine Montagnier consideră că pandemia se poate încheia natural, deoarece virusul este unul artificial iar astfel de viruși nu rezistă mult.
Într-o emisiune la CNews, francezul a făcut mai multe declarații șocante. Mai întâi a spus că virusul a fost creat artificial în laborator, după ce mai multe secvențe ale virusului HIV au fost descoperite în ADN-ul COVID. Acesta a spus că cel mai probabil, scopul a fost găsirea unui vaccin pentru HIV, dar lucrurile au scăpat de sub control.
Apoi, Luc Antoine Montagnier a spus că virusul va dispărea de la sine.
”Un virus natural poate rezista foarte mult timp, dar unul artificial nu este la fel de puternic. Natura iubește lucrurile… naturale! Când ai un virus artificial, acesta nu este tolerat bine de natură, va deveni din ce în ce mai slab de la sine”, a spus acesta.
Declarațiile sale au fost criticate de oamenii de știință. Jean-Francois Delfraissy, cel care conduce Consiliul de Știință din Franța, a declarat că teoriile acestuia nu au legătură cu știința, și sunt pure speculații.
Olivier Schwartz, directorul Institutului Pasteur, a declarat de asemenea că virusul nu a fost creat în laborator, ci face parte dintr-o familie mai mare de viruși.
- Luc Antoine Montagnier a primit premiul Nobel în 2008
- Acesta este un renumit virusulog din Franța
- Virusul poate dispărea singur, spune el
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- „O ruină” Ce avere poate avea acum prietenul lui Ilie Năstase, după ce a cunoscut declinul!
- Elias Charalambous, mesaj superb pentru fiica sa fotomodel, care a împlinit 22 de ani. Cât de frumoasă este Andriana
- Fiul lui Ion Ţiriac a atacat-o devastator pe Serena Williams! Acuzaţii teribile ale acestuia
- Ion Ţiriac, investiţie de 100 de milioane de euro, în România! Zeci de mii de români sunt vizaţi
- (P) Cum alegi cadoul perfect de Paște când ai zero idei