Doctorița Lorna Breen era directorul departamentului de urgențe din cadrul New York Presbyterian Allen Hospital. Aceasta a fost în prima linie în lupta cu pandemia, însă din păcate psihicul ei a cedat înainte de terminarea războiului.
Lorna s-a sinucis la ea acasă, după ce a fost la rândul ei infectată cu Coronavirus. După 2 săptămâni în carantină, doctorița s-a întors la spital, însă colegii au trimis-o iar acasa, acolo unde a decis să își pună capăt zilelor.
Familia spune că aceasta nu avea probleme psihice, dar zilele în care a stat în prima linie alături de toți pacienții pe care nu a putut să îi salveze au afectat-o enorm.
”Unii mureau înainte să fie dați jos din ambulanță. Lorna a fost o eroină în lupta cu această epidemie. Vorbeam cu ea des, dar ultima dată parcă nu mai era ea, mi-am dat seama că ceva nu este în regulă”, a spus tatăl acesteia.
Gestul doctoriței alarmează și mai mult societatea din SUA, și atrage atenția asupra impactului psihologic asupra oamenilor ce luptă cu pandemia.
- Doctorița era foarte apreciată în SUA
- Aceasta nu avea probleme psihice
- Contactase virusul în timpul serviciului
- Coasta de Fildeş - Norvegia e marţi, de la ora 20:00, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Franţa - Suedia e miercuri, de la ora 00:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- (P) Nu e Viagra, nu e sală, nu e operație. Dar bărbații peste 40 de ani încep să întrebe despre el
- Atac cu bombă în localitatea unde trăieşte Mihaela Rădulescu! Reacţia vedetei după atentatul şocant, soldat cu victime
- (P) Biletul zilei cotă mare de la specialiști: cum te ajută Cota2 să alegi ponturi mai bine analizate
- (P) Care sunt cele mai bune site-uri pentru pariuri sportive în România?
- Ce nu mănâncă niciodată Ilie Dumitrescu. Aşa a ajuns să aibă la 57 de ani o greutate mai mică decât avea la 25 de ani
































