Imagini șocante din America de Sud! Motivul pentru care sute de prizonieri sunt ținuți ca niște sclavi

Florian Ceafalău Publicat: 29 aprilie 2020, 8:07

Comentarii
Imagini șocante din America de Sud! Motivul pentru care sute de prizonieri sunt ținuți ca niște sclavi

Prizonieri El Salvador

El Salvador este una dintre tările din America de Sud ce sunt cel mai lovite de mafia organizată. Această țară este practic ținută în teroare de bande precum Mara Salvatrucha, una dintre cele mai violente din toate Americile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Recent, președintele țării, Nayib Bukele, a luat niste măsuri drastice împotriva criminalilor. Acesta a început cu cei aflați deja în închisoare.

Astfel, închisorile au fost modificate pentru ca deținuții să nu mai poată vedea pe geam și nici pe ușă. De asemenea, celulele au devenit întunecate și au fost amestecați membrii din bande diferite.

Scopul este ca bandele să fie izolate după gratii. ”Avem în continuare multe crime și violențe ordonate de după gratii, deoarece pot comunica foarte ușor între ei, dar și cu persoanele de afară”, a spus președintele.

Imaginile cu sute de deținuți scoși din celule în timp ce acestea erau ”upgradate” au stârnit controverse. Mai multe publicații dar și ONG-uri pentru drepturile omului au criticat felul în care deținuții au fost băgați unii în alții, imaginile fiind comparate cu cele de pe vremea sclaviei.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:35 21 mart.

Daniel Pancu, categoric după CFR Cluj – Rapid 1-0: „Mă gândesc doar la primul loc”

0:28 21 mart.

Iuliu Mureșan jubilează după CFR Cluj – Rapid 1-0. În ce context se va gândi la câștigarea titlului

0:12 21 mart.

Costel Gâlcă, sincer după CFR Cluj – Rapid 1-0: „N-am arătat bine din punct de vedere al inteligenței”

0:09 21 mart.

Alexandru Dobre, semnal de alarmă după CFR Cluj – Rapid 1-0: „Asta trebuie să facem”

0:03 21 mart.

Reacţia lui Petrila după ce Rapid a fost învinsă de fosta lui echipă! Ce a spus de convocarea la naţională

23:59

VIDEOEstrela Amadora – Casa Pia 4-0. Echipa lui Ianis Stoica, show total! Românul a scos un penalty

1 Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună 2 Florin Prunea, devastat după moartea fostului său coleg de la naţională: “Acum o săptămână m-a sunat” 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 BREAKING NEWSMircea Lucescu a anunţat lotul României pentru barajul crucial cu Turcia. Surprizele lui “Il Luce” 5 Ilie Dumitrescu a propus un titular la naţională, după Dinamo – Craiova 0-1: “Excelent” 6 S-au săturat de umilinţe! Ce a făcut galeria lui Dinamo la finalul meciului cu Craiova
Citește și