Închide meniul

Imagini șocante din America de Sud! Motivul pentru care sute de prizonieri sunt ținuți ca niște sclavi

Florian Ceafalău Publicat: 29 aprilie 2020, 8:07

Reclamă
Imagini șocante din America de Sud! Motivul pentru care sute de prizonieri sunt ținuți ca niște sclavi

Prizonieri El Salvador

El Salvador este una dintre tările din America de Sud ce sunt cel mai lovite de mafia organizată. Această țară este practic ținută în teroare de bande precum Mara Salvatrucha, una dintre cele mai violente din toate Americile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Recent, președintele țării, Nayib Bukele, a luat niste măsuri drastice împotriva criminalilor. Acesta a început cu cei aflați deja în închisoare.

Astfel, închisorile au fost modificate pentru ca deținuții să nu mai poată vedea pe geam și nici pe ușă. De asemenea, celulele au devenit întunecate și au fost amestecați membrii din bande diferite.

Scopul este ca bandele să fie izolate după gratii. ”Avem în continuare multe crime și violențe ordonate de după gratii, deoarece pot comunica foarte ușor între ei, dar și cu persoanele de afară”, a spus președintele.

Imaginile cu sute de deținuți scoși din celule în timp ce acestea erau ”upgradate” au stârnit controverse. Mai multe publicații dar și ONG-uri pentru drepturile omului au criticat felul în care deținuții au fost băgați unii în alții, imaginile fiind comparate cu cele de pe vremea sclaviei.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:18

„Rar vezi și în Premier League”. Ce l-a surprins pe Mihai Stoica în Universitatea Craiova – FCSB

9:07

VIDEOOvidiu Ionescu a pierdut primul meci de la Cupa Mondială 2025! Eliza Samara joacă la 14:00

8:53

Valentin Mihăilă a anunțat când revine pe teren. Ce a spus despre derby-ul Universitatea Craiova – FCSB 0-0

8:45

„Ce vrei de la el?” Basarab Panduru nu s-a abţinut şi l-a contrazis pe Gigi Becali după Craiova – FCSB 0-0

8:41

Mirel Rădoi și-a anunțat obiectivul, după remiza cu FCSB: „Dacă nu iau titlul atunci, plec”

8:30

Pariul pneurilor în deșert! Concluzia lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Bahrainului

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 6 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă”
Citește și