Astfel, autoritățile din Italia au impus interdicţii de călătorie persoanelor care vin din aceste zone, informează cotidianul La Repubblica, citat de Mediafax.
"Este necesară prudenţă maximă pentru a proteja progresele înregistrate până acum. Am semnat o nouă ordonanţă care adaugă Serbia, Muntenegru şi Kosovo pe lista ţărilor cu risc. Cine a fost în ultimele 14 zile în aceste zone are interdicţie de intrare sau de tranzitare a Italiei. În lume, epidemia este în etapa cea mai dură", a declarat ministrul italian al Sănătăţii, Roberto Speranza.
Italia a interzis pe 9 iulie intrarea persoanelor care s-au aflat în ultimele 14 zile în Armenia, Bahrain, Bangladesh, Brazilia, Bosnia-Herţegovina, Chile, Kuwait, Macedonia de Nord, Republica Moldova, Oman, Panama, Peru şi Republica Dominicană.
În schimb, Italia nu a impus interdicţii persoanelor care vin din Statele Unite.
- Motivul real pentru care Ilie Năstase vrea să meargă la Vatican, în vizită la Papa Leon al XIV-lea: „Aş fi dispus”
- Marea iubire a lui Ion Ţiriac nu s-a mai ascuns! Cuvintele adresate miliardarului român
- Cine e şi cum arată soţia lui Răzvan Raţ, care a aniversat 20 de ani de relaţie cu milionarul român!
- Milionarul român, coproprietarul celui mai tare restaurant din Dubai, dezvăluiri şoc! Ce vrea să facă: „Sunt obosit şi bătrân”
- (P) AMUSNET Lansează GRAND TOURNAMENT! 1.000.000 LEI în Rețeaua Locală!