Fondatorul Twitter, Jack Dorsey, este cel care a luat decizia de a face donația fabuloasă. Banii vin din acțiunile unei alte afaceri pe care o deține.
"Voi pune la dispoziție un miliard de dolari, bani proveniți din acțiunile Square (aproximativ 28% din averea mea), pentru a finanța lupta globală împotriva COVID-19. După încetarea pandemiei, acești bani vor putea fi folosiți pentru sănătate și educație", se arată în postarea afaceristului Jack Dorsey.
I’m moving $1B of my Square equity (~28% of my wealth) to #startsmall LLC to fund global COVID-19 relief. After we disarm this pandemic, the focus will shift to girl’s health and education, and UBI. It will operate transparently, all flows tracked here: https://t.co/hVkUczDQmz
— jack (@jack) April 7, 2020
Donații impresionante și din partea altor rețele de socializare
Și fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, s-a implicat în lupta împotriva coronavirusului și a făcut o donație de 25 de milioane de dolari. Banii vor fi folosiți pentru cercetare.
Fondatorul Amazon, Jeff Bezos, a anunțat și el că face o donație de 100 de milioane de dolari pentru achiziționarea de produse alimentare în Statele Unite ale Americii.
- Omul de afaceri american donează un miliard de dolari
- Banii reprezintă 28% din averea sa
- Și alți afaceriști din SUA fac donații impresionante
- Inter - Betis se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, live în AntenaPLAY
- Europe Smash - Sweden 2026 e live în AntenaPLAY în perioada 8-18 august
- (P) Care sunt cele mai bune cazinouri online cu dealeri live în România
- (P) Cererea tot mai mare pentru divertisment localizat în Europa de Est
- (P) Uscarea părului fără deteriorare: 6 pași pentru temperatură, distanță și tehnică
- Ion Ţiriac nu stă la discuţii: îi demolează vila fiului său. Motivul de zeci de milioane pentru care a luat această decizie
- Celebrul milionar care şi-a înşelat soţia cu cea mai bună prietenă a acesteia şi-a făcut o nouă iubită! Cine e femeia
































