Lovitură pentru patronul lui Hoffenheim. Firma concurentă a primit acceptul de a testa vaccinul împotriva Covid-19 pe oameni

Iulian Focșăneanu Publicat: 22 aprilie 2020, 14:42

Comentarii
Lovitură pentru patronul lui Hoffenheim. Firma concurentă a primit acceptul de a testa vaccinul împotriva Covid-19 pe oameni

Dietmar Hopp, pus la grea încercare de concurență

Institutul federal pentru vaccinuri Paul Ehrich a aprobat testarea pe oameni a vaccinului produs de BioNTech, din Mainz. Este o lovitură importantă pentru patronul lui Hoffenheim, din moment ce angajații săi încă nu au primit undă verde pentru a începe studiul clinic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dietmar Hopp a anunțat că va avea vaccinul până în toamnă

Antreprenorul cu o avere de aproximativ 16 miliarde de dolari va trebui să se grăbească pentru a nu pierde cursa cu firmele concurente. Cei de la BioNTech i-au luat deja fața și pot începe vaccinarea unui număr de 200 de voluntari, cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani. S-a ajuns în această situație după ce toate testele făcute pe șoareci au avut succes.

"Nu m-am îndoit niciodată de echipa mea, am finanțat-o și acum am un sentiment minunat", declara patronul lui Hoffenheim în momentul în care a anunțat că este aproape de a găsi vaccinul împotriva coronavirusului. El a anunțat că va putea livra vaccinul în toamna acestui an, dar e greu de crezut că va putea respecta termenul. Specialiștii lui încă nu au primit acceptul de face teste pe oameni.

Au apărut zvonuri că Hopp a refuzat 1 miliard de dolari de la Donald Trump, care voia vaccinul exclusiv pentru Statele Unite ale Americii. CureVac a infirmat, printr-un comunicat, că a existat o astfel de propunere.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:36

„Ronaldo al spaniolilor”. Jucătorul care a primit nota 10, după ce Spania a dat recital cu Serbia

10:30

UPDATERevenire de senzaţie în Liga 1! Antrenorul străin a fost prezentat oficial

10:15

Max Verstappen, explicații după problemele din calificările MP al Japoniei: „Foarte dificil”

10:03

Lionel Messi, rezervă în amicalul câștigat la limită de Argentina. Jucătorii adverși s-au „bătut” pe tricoul lui

9:58

Cosmin Contra a spus cine e de vină la golul marcat de turci cu România! Ce a spus de Mircea Lucescu

9:46

Julia Sauter, locul 22 la Campionatul Mondial. Japoneza Sakamoto, un nou titlu mondial la retragere!

1 Mihai Stoica anunță o mutare de răsunet la FCSB: „Dacă reușim să îl aducem, va fi un mare transfer pentru noi” 2 VIDEOKimi Antonelli, pole position în MP al Japoniei. O nouă dublă Mercedes 3 Jucătorul făcut praf de Mihai Stoica după Turcia – România 1-0: “Iar era decar cu numărul 2” 4 Scenariu-şoc! Gică Hagi ar putea refuza naţionala României: “Dacă se întâmplă asta, nu mai vine” 5 Slovacia – Kosovo 3-4. Surpriză uriașă la Bratislava! Lista completă a echipelor calificate în finala barajului 6 Anunțul așteptat de toți fanii. Diego Simeone a decis unde va antrena sezonul viitor
Citește și