Moment greu pentru poliția din Italia! Coronavirusul a scos 3 capi ai Mafiei din închisoare

Florian Ceafalău Publicat: 25 aprilie 2020, 8:30

Comentarii
Moment greu pentru poliția din Italia! Coronavirusul a scos 3 capi ai Mafiei din închisoare

Mafia

Peste 74 de șefi de familii mafioti de peste 70 de ani sunt în închisoare în Italia. Majoritatea dintre ei sunt acolo pentru crime comise de ei sau la ordinele lor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

O mare parte dintre aceștia pot fi eliberați de guvern din cauza fricii de a nu fi contaminați cu Coronavirus în spatele gratiilor. Mulți dintre ei au probleme de sănătate, însă opinia publică și foarte multe publicații nu sunt de acord cu decizia guvernului și consideră că aceștia sunt un pericol imens pentru societate dacă sunt eliberați.

Până acum, 3 șefi mafioți au fost deja eliberați. Publicația L’Espresso anunță că un judecător din Milano a decis eliberarea lui Francesco Bonura, de 78 de ani, unul dintre cei mai mari șefi mafioți aflați după gratii. Acesta are cancer și probleme cardiovasculare.

De asemenea, Vincenzino Iannazzo, de 65 de ani, și Rocco Santo Filippone, de 72 de ani, au fost și ei eliberați. Cei doi sunt cunoscuți ca doi oameni ce conduc Ndrangheta, Mafia ce controlează zona din Calabria.

Șeful comisiei anti-Mafia din Sicilia, Claudio Fava, a făcut mai multe declarații publice în care a spus că mafioții se folosesc de lege și de virus pentru a fi eliberați. Tatăl lui Claudio, Giuseppe Fava, a fost asasinat de Mafie în 1984.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:18

Florin Tănase îl așteaptă pe Gică Hagi la națională: „Merită. Toți trebuie să dăm totul”

16:15

Dani Coman nu se dezminte după ce a fost suspendat o lună de FRF: „Dacă cineva crede că îmi va închide gura..”

16:01

„Urmașul” lui Ronaldinho vrea titlul mondial în 2026 cu Brazilia: „M-am pregătit de copil pentru asta”

15:45

Ricardo Cadu revine la CFR Cluj! Primele declaraţii: “Nu pot să refuz”

15:25

Gigi Becali a contestat la TAS candidatura lui Burleanu la şefia FRF

15:01

Istvan Kovacs a fost programat la un meci tare din etapa a cincea a Ligii 1

1 Dan Şucu a ales! El e antrenorul cu care atacă titlul cu Rapid în sezonul viitor 2 Ce lovitură dă Gică Hagi după preluarea naţionalei României! Anunţul făcut de Ioan Ovidiu Sabău 3 Anunţul lui Hansi Flick după eliminarea Barcelonei din Liga Campionilor 4 Primul nume „sacrificat” din echipa Barcelonei după eliminarea din Champions League! Deco i-a comunicat decizia 5 Cornel Dinu, atac fără milă după ratarea prezenţei la Campionatul Mondial: “Limitat ca jucător şi ca antrenor” 6 Se pregăteşte o nouă forţă pentru Liga 1! “Nu pot accepta asta!”
Citește și