Moment incredibil cu Ion Ţiriac la volan. Ce a putut face în timp ce avea 300 km/h. „Pentru mine s-a terminat”

Publicat: 8 decembrie 2024, 14:52

Comentarii
Moment incredibil cu Ion Ţiriac la volan. Ce a putut face în timp ce avea 300 km/h. „Pentru mine s-a terminat

Ion Ţiriac, în timpul unui eveniment - Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ion Ţiriac a povestit momentul în care a realizat că nu va mai conduce o maşină, preferând să aibă un şofer. Cu 30 de ani în urmă, miliardarul român conducea în Germania, noaptea, cu 300 km/h, în timp ce vorbea la telefon.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Magnatul susţine că acela a fost momentul în care a realizat că nu era concetrat 100% pentru a se afla la volan şi a preferat să nu mai conducă decât în zone în care viteza nu poate fi decât una redusă.

Ion Ţiriac a condus cu 300 km/h, vorbind la telefon

”Eu zic că conduc foarte prudent. Însă n-am făcut niciodată… m-am trezit acum 30 de ani, într-o noapte, în Germania, conducând pe ploaie și vorbind la telefon. Și mă uitam… unde e telefonul? Aici… Și m-am uitat pe urmă și eram pe la 280-300 (n.r. km/h).

Și am spus: ‘pentru mine s-a terminat’. Dacă nu ești acolo 300% (n.r. concentrat), mai bine nu conduci, lași pe altcineva. Sau, dacă conduci, conduci duminica și te duci cu 30km/h, și e soare, frumos, afară și faci altă treabă.

Însă trebuie să ai mintea acolo, exact ca în pilotaj. Acolo e de 10 ori mai rău. Acolo faci singura greșeală. De fapt, sunt două, prima și ultima. Venind înapoi, da, viteză… rar, rar mă prinde cineva cu peste poate… încerc, cât pot”, a spus Ţiriac.

Reclamă
Reclamă

Ion Ţiriac şi-a îmbogăţit colecţia cu doi super-bolizi Porsche

Ion Ţiriac a prezentat două maşini de curse Porsche, care s-au adăugat colecţiei auto impresionante pe care o are.

Un Porsche 911 GT3 R RENNSPORT şi un Porsche 911 GT3 sunt super-bolizii care vor fi de acum în muzeul auto pe care Ion Ţiriac îl deţine. Miliardarul român preciza în urmă cu o lună că una dintre aceste maşini de curse s-a produs în numai 70 de exemplare.

Țiriac Collection se clasează pe locul 3 în topul celor mai bune muzee auto din lume. Muzeul auto al lui Ţiriac este singurul din lume care deţine 6 maşini de epocă Rolls-Royce Phantom, produse până în anul 1972.

Reclamă

Auto Trader a realizat topul muzeelor auto pe baza scorului din Google al acestora şi al căutărilor. Gilmore Car Museum din Michigan (Statele Unite) se află pe locul 1. Pe locul 2 se află tot un muzeu din SUA, Nethercutt Collection, din California, iar pe 3 e Ţiriac Collection.

Potrivit automarket.ro, Ţiriac Collection a obţinut un scor de 4.9 și a fost căutat de 79.200 de persoane pe Google. În colecţia auto a lui Ion Ţiriac se află maşini deţinute în trecut de Sir Elton John sau Bernie Ecclestone.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:27 24 aug.

„E frustrant, adversarii n-ajung la poartă și pleci fără punct!” Concluzia lui Marius Baciu după înfrângerea cu CFR

0:16 24 aug.

Gigi Becali i-a decis soarta lui Baciu, după ce fanii i-au cerut demisia antrenorului: „Eu îi respect pe suporteri”

0:15 24 aug.

„A fost mai mult decât un meci de fotbal, a fost război!” Andrei Cordea, după ce a învins fosta sa echipa, FCSB

0:12 24 aug.

Șumudică, lăsat mască de ce au reușit jucătorii de la CFR cu FCSB: „N-am niciun merit, am făcut doar 6 antrenamente cu ei!”

23:57

Gigi Becali l-a „distrus” pe arbitrul George Găman! Ce l-a scos din minţi pe patronul FCSB-ului: „Eşti nebun?”

23:51

Gigi Becali, ironic cu Ilie Dumitrescu după eșecul cu CFR Cluj: „Am ajuns să ne luăm după analiști?!”

1 Buldozerele au ajuns deja la hotelul deţinut de Gică Hagi în Mamaia. Ce se întâmplă la IAKI 2 Dublă-plecare înainte de CFR Cluj – FCSB! Au fost dați afară 3 Dan Petrescu la FCSB? Antrenorul a dat cărţile pe faţă. Ce urmează pentru „Bursuc” 4 VideoMax Verstappen, accident teribil la el acasă în Țările de Jos! Mașina a fost distrusă complet 5 Jucătorul FCSB-ului făcut praf de Gigi Becali după înfrângerea cu CFR: „Am vrut să-l schimb în minutul 25” 6 VideoGafă incredibilă la Campionatul European! România, implicată fără să vrea! Ce a apărut pe tabelă
Citește și