Nelu Ploieşteanu i-a fost alături lui Gigi Becali în cel mai greu moment din viaţă: "Prietenii nu se lasă la greu!" Ce era dispus să facă regretatul artist

Antena Sport Publicat: 2 aprilie 2021, 5:15

Comentarii
Nelu Ploieşteanu i-a fost alături lui Gigi Becali în cel mai greu moment din viaţă: "Prietenii nu se lasă la greu!" Ce era dispus să facă regretatul artist

Nelu Ploieşteanu a avut o relaţie de prietenie cu Gigi Becali

Nelu Ploieşteanu a fost o prezenţă constantă în anturajul fotbalului. De la marii fotbalişti ai României până la patronii investitori, toţi s-au bucrat de cântecele lui Nelu Ploieşteanu. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nelu Ploieşteanu a avut o relaţie specială cu Gigi Becali. Regretatul artist i-a fost alături lui Gigi Becali când omul de afaceri a intrat la închisoare.

"Prietenii nu se lasă la greu! Niciodată! Aş vrea să-i cânt lui Gigi Becali la telefon… Dacă mi-ar cere asta, i-aş cânta cu drag, măcar la telefon, aşa cum am făcut la toate chefurile la care m-a chemat în decursul anilor”, spunea Nelu Ploieşteanu în momentul în care Gigi Becali se afla în spatele gratiilor.

Gigi Becali avea 3 melodii preferate de la Nelu Ploieşteanu: Vagabondul vieţii mele”, “Când eram în vremea mea” şi “Căpitane de judeţ”.

Cine este Nelu Ploieşteanu

Pe numele real Ion Dumitrache, Nelu Ploişteanu s-a născut pe 16 decembrie 1950, în Ciorani, Prahov şi este unul dintre cei mai cunoscuți interpreți de muzică lăutărească din România. Muncește chiar de la 18 ani când a început să cânte în satul natal și când i-a murit tatăl. Cu timpul a învățat să cânte și la pian și la acordeon, scriu colegii de la observatornews.ro.

Reclamă
Reclamă

După ”90 a reușit să lanseze 18 albume. Nici nu-și mai amintește câte spectacole și turnee a avut. A cântat între 1990 și 1998 la Șarpele roșu și la restaurantul Perla unde cântă și în prezent.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:16

FC Argeş – U Cluj, 20:30, LIVE TEXT. Echipa lui Cristiano Bergodi poate egala liderul Craiova

14:59

Ofertă fabuloasă pentru Lorenzo Biliboc. Anunţul lui Daniel Pancu: “E numărul 1. E de 4-5 milioane”

14:53

Liderul Ligii 2, Corvinul, a învins-o pe Steaua în primul meci din play-off. Cum arată clasamentul

14:51

Decizia luată de Raphinha cu privire la viitorul său la Barca. Mai are contract până în 2028

14:31

Reacţia lui Mirel Rădoi după ce Gigi Becali l-a criticat pe Daniel Bîrligea! Ce a spus antrenorul despre atacant

14:07

Ofertat să vină la FCSB, Adi Ilie critică jocul echipei cu Mirel Rădoi antrenor: “Nu mi-a plăcut”

1 Florin Prunea, devastat după moartea fostului său coleg de la naţională: “Acum o săptămână m-a sunat” 2 Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 Ilie Dumitrescu a propus un titular la naţională, după Dinamo – Craiova 0-1: “Excelent” 5 BREAKING NEWSMircea Lucescu a anunţat lotul României pentru barajul crucial cu Turcia. Surprizele lui “Il Luce” 6 S-au săturat de umilinţe! Ce a făcut galeria lui Dinamo la finalul meciului cu Craiova
Citește și