O mare vedetă, la un pas de tragedie: “Am primit un topor în cap și cinci lovituri în spate”. A scris istorie pentru România

Gabriel Zamfirescu Publicat: 10 octombrie 2021, 17:58

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Unul dintre cei mai importanţi sportivi din istoria României a fost la un pas de o mare tragedie. Putea să îşi piardă viaţa la locul de muncă. Este vorba despre Leon Rotman, cel mai vârstnic campion olimpic al României, dublu laureat la canoe, la Jocurile Olimpice de la Melbourne.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

O mare vedetă, la un pas de tragedie

Leon Rotman a povestit episoade incredibile din cariera sa, unele mai puțin plăcute, din momentul în care s-a retras și a muncit în cadrul Miliției, pe vremea lui Nicolae Ceaușescu.

“Când am lucrat în Miliție am primit un topor în cap și cinci lovituri în spate. Mi-a dat cu muchia! Eram de serviciu la Circa 7. Atunci era Decretul 153 care îți permitea să intri peste oricine noaptea. Doi subofițeri, în patrulare, au fost dirijați pe Smârdan la o mansardă, unde s-a reclamat că sunt deranjați de unele persoane, că fac o petrecere. Dar i-au luat la bătaie, le-au rupt epoleții, le-au rupt șepcile.

Atunci șeful lor m-a rugat să merg și eu acolo. Să-i aducem la circă pe cei care au făcut scandal și să-i legitimăm. Era în noaptea de Sf. Maria, 15 august. M-am dus. Mi-am lăsat pistolul la serviciu și am plecat. Eu eram trimis la toate belelele pentru că eram curajos.

Am urcat în fundul mansardei, în niște cămăruțe. Era chef mare! Am bătut în ușă. Am spus „Miliția!”. Erau la masă toți. Le-am spus „Sunt ofițerul cutare, vă rog să vă legitimați”. Aveau lângă ei crătiți, oale, pe sub masa aia lungă. S-au sculat de la masă cu ce-aveau pe-acolo. Fusesem atent să nu fie vreunul pe după ușă”, a spus campionul, conform gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Un fost campion olimpic, la un pas de moarte

Povestea campionului român nu s-a oprit aici. “Subofițerii care au venit cu mine au rămas afară. Dar au ieșit din casă ăia și-au început să ne fugărească. Pe mine m-a lovit unul cu toporul și am mai încasat alte cinci lovituri în spate!

Până la urmă am reușit să-l imobilizez. Eu m-am ferit de ăia cu cratița și m-a lovit ăla cu toporul! M-au dus la spital atunci, cu o mașină. M-au cusut în cap, apoi m-au dus acasă. Dimineața m-am prezentat la serviciu, în fața comandantului de secție și a procurorului. În birou erau cei șapte inși care mă loviseră, chiar și femei printre ei”, a mai spus Leon Rotman, conform sursei citate.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:19

Mihai Stoica râde de Dinamo şi Rapid: “FCSB e numai una”

0:06

VIDEOCristiano Ronaldo, maestru de ceremonii după ce a câștigat titlul cu Al-Nassr! Portughezul a făcut spectacol cu fanii

23:45 21 mai

Danemarca – Slovacia 1-5. Canada – Norvegia 6-5, după prelungiri! Spectacol total la Mondialul de hochei

23:45 21 mai

Anunţul făcut de Gigi Becali în privinţa lui Marius Baciu: “Aşa a fost şi la Edi Iordănescu”

23:23 21 mai

VIDEOCristiano Ronaldo, în lacrimi la meciul care l-a făcut campion în Arabia Saudită! Imagini emoţionante cu superstarul

23:13 21 mai

Ce a apărut pe contul lui Ronaldo după ce superstarul portughez a câştigat primul titlu în Arabia Saudită!

1 UPDATETuchel, decizii “bombă” în privinţa lotului pentru Mondial! Vedetele care sunt OUT: “Am fost şocat şi devastat” 2 Octavian Popescu, ironie la adresa lui Gică Hagi? Fotografia publicată de fotbalistul FCSB-ului 3 “Un meci nebun” Prima reacţie a lui Jaqueline Cristian după ce a reuşit o performanţă unică în carieră! 4 Sud-africanii au reacţionat după ce Siyabonga Ngezana a semnat! 5 Concurență pentru Daniel Pancu la Rapid! Numele surpriză aflat pe lista lui Dan Șucu 6 Mihai Stoica anunţă două transferuri la FCSB: “Pe unul îl ştie şi Gigi”
Citește și