Închide meniul

Pandemia schimbă regulile: englezii, obligaţi să ştie limba română pentru a lucra în agricultură!

Antena Sport Publicat: 25 mai 2020, 16:39

Comentarii
Pandemia schimbă regulile: englezii, obligaţi să ştie limba română pentru a lucra în agricultură!

Englezii se tem că şi-ar putea pierde recoltele

Britanicii se confruntă cu o criză acută de mână de lucru şi încearcă să caute resurse pentru a-şi salva recoltele. Potrivit The Sun, S&A, una dintre companiile care au postat anunţuri de angajare în cadrul proiectului  "Pick for Britain" (Culege pentru Marea Britanie), a trecut la rubrica "cerinţe obligatorii" cunoaşterea limbii române sau a limbii bulgare. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Limba engleză este esenţială doar pentru unele poziţii. Ca să aplici, trebuie să cunoşti româna sau bulgara", se arată în anuţul companiei, care oferă între £8.21-£8.98 pentru ora de muncă. 

Britanicii nu sunt atraşi de munca în agricultură

Marea Britanie are nevoie în fiecare an de aproximativ 90.000 de lucrători sezonieri pentru sectorul agricol. Englezii nu sunt deloc atraşi de meseriile din agricultură şi aplică foarte rar pentru astfel de job-uri. Mai multe avioane cu români au plecat spre Marea Britanie în ultimele săptămâni pentru a "salva" recoltele. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:15
VideoStephen Curry, o nouă prestaţie magistrală! A înscris 48 de puncte, dar Golden State Warriors a pierdut
13:05
Omul de la Universitatea Craiova care l-a cucerit pe Gigi Becali: “Ziceam «ăsta e nebun», dar e băiat deștept”
13:00
“Vreau să-i dau bătăi de cap lui Chivu!” Mesaj direct pentru antrenorul lui Inter
12:59
Şase fotbalişti vin la FCSB. Gigi Becali a făcut anunţul: “Bombe!” Decizie şi cu Louis Munteanu
12:35
“Dă-i, mă, contractul să semneze!” Gigi Becali a confirmat mutarea. Fotbalistul şi-a dat acordul până în vară
12:29
Helmut Marko, atac la Christian Horner: “Dacă ar fost demis mai devreme, Max Verstappen ar fi fost campion”
1 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 2 Fotbalistul semnează astăzi cu FCSB. Mutarea surprinzătoare făcută de Gigi Becali 3 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 4 Decăderea unui milionar al României. Cum a nenorocit 20 de milioane de euro. Meme Stoica: “Nu mai știu nimic de el” 5 Bogdan Racoviţan a semnat! Contractul e valabil până în 2028 6 Florin Prunea a făcut praf antrenorul din Liga 1 după ce i-a auzit discursul: “Alo, ia vezi-ți tu de treaba ta”
Citește și