"Dragă Alessandro, povestea ta este un exemplu despre cum poţi reuşi să reporneşti după o oprire neaşteptată. Prin intermediul sportului, ne-ai învăţat cum să trăieşti o viaţă de prim plan, făcând din handicap o lecţie de umanitate.
"Îţi mulţumesc că ai dat forţă celor care au pierdut-o. În acest moment foarte dureros, sunt aproape de tine şi mă rog pentru tine şi familia ta", a adăugat Papa Francisc.
Zanardi are ambele picioare amputate
Zanardi, în vârsta de 53 ani, a fost rănit grav vineri, într-un accident rutier, în timp ce se pe bicicleta sa modificată pentru mâini.
Italianul, cvadruplu campion paralimpic la ciclism, ale cărui picioare au fost amputate în urma unui accident petrecut în 2001, a fost lovit pe autostradă în apropiere de Pienza, la sud-est de Siena, suferind leziuni la cap.
- Din ce afacere a făcut Victor Piţurcă o avere. A fost dat de gol de un „rival”: „A câştigat 20-30 de milioane de euro”
- (P) Pariuri pe ofsaid și lovituri libere: Cum funcționează aceste piețe speciale
- (P) Cum să alegi anvelope auto economice fără a-ți pune siguranța în pericol
- Dublă tragedie în familia lui Dani Vicol. A murit la 7 ani! Mama lui face declarații emoționante
- Ce i s-a putut întâmpla Mihaelei Rădulescu, după ce s-a întors în locul unde iubitul ei a murit: „Când am închis ochii…”
































