Povestea fabuloasă a fanului care s-a pierdut de prietenii săi la un meci şi 11 ani a trăit pe străzile din Milano

Publicat: 5 iulie 2022, 13:09

Comentarii
Povestea fabuloasă a fanului care s-a pierdut de prietenii săi la un meci şi 11 ani a trăit pe străzile din Milano

Captură Twitter

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Povestea fabuloasă a lui Rolf Bantle, fanului de la Basel, care s-a pierdut de prietenii săi la un meci din deplasare cu Inter şi a trăit 11 ani pe străzile din Milano.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rolf Bantle le-a spus prietenilor săi, chiar înainte de meci, că merge la baie şi se întoarce. „Mă duc un moment la baie, ne vedem în curând“, a fost mesajul lui Rolf. Totul se întâmpla în august 2004, la un meci dintre Inter şi Basel.

După ce a ieşit de la baie, Rolf nu şi-a mai găsit prietenii şi s-a pierdut pe stadion. De altfel, nici nu a mai putut să ajungă în sectorul în care se aflau fanii lui Basel.

Povestea fabuloasă a lui Rolf Bantle

Dintr-odată m-am trezit într-un cu totul alt sector”, va povesti, peste ani, Rolf Bantle. După meci, elveţianul a încercat să găsească maşina prietenilor sai, care era parcată în zona stadionului, dar fără succes.

SURSA: fanpage.it

Mai avea în buzunar 20 de francvi elveţieni şi 15 euro. A petrecut o primă noaptea pe străzile din Milano, iar acesta a fost doar începutul celor 11 ani trăiţi ca om al străzii.
În toată zona, lumea începe să-l cunoască și limba nu este o problemă: “Am lucrat mult în construcții și catering. Am fost mereu înconjurat de italieni“, mai spune bărbatul, conform fanpage.it.

Reclamă
Reclamă

S-a împrieteni şi cu mai mulţi stundeţi, care l-au ajutat cu mânacre şi saci de dormit. Viaţa i se schimbă din nou în aprilie 2015, când avea 71 de ani. Acesta a căzut pe trotuar şi şi-a rupt piciorul. Acesta nu avea asigurare medicală şi s-a aflat că este cetăţean elveţian.

În acel moment, fiind cetățean elvețian, intervine Consulatul Elvețian și are grijă de el. După 11 ani de viață fără adăpost la Milano, Rolf Bantle se întoarce la Basel, internat în spitalul universitar. Apoi este transferat într-un cămin de bătrâni, de unde fanul care într-o viață anterioară s-a rătăcit la San Siro își poate spune povestea, cu final fericit: „Aici mâncăm bine şi am un coleg de cameră drăguț”.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Sorana Cîrstea la Roma?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:55

L’Equipe o aplaudă pe Sorana Cîrstea! Nimeni nu a mai reuşit asta de la Martina Navratilova

18:47

Neluțu Varga l-a făcut praf pe Daniel Pancu! Finanțatorul CFR-ului nu a mai rezistat: „Să-și cumpere club! A sărit calul”

18:28

Jannik Sinner a egalat recordul uriaş al lui Novak Djokovic şi e în sferturi, la Roma

18:27

FotoCel mai mic stadion de la World Cup 2026 e la Toronto! Lionel Messi a stabilit recordul de asistenţă

18:20

Surpriză uriașă! Neluțu Varga, nume neașteptat pentru înlocuirea lui Daniel Pancu

18:01

Leo Messi și „Fenomenul” Ronaldo, în echipe diferite! Clipul demențial apărut înainte de Mondial

1 Chivu, fără milă după titlul câștigat cu Inter! Jucătorul pe care „românul nu vrea să-l mai vadă” 2 Decizia luată de Gigi Becali la FCSB pentru barajul de Conference League, după remiza cu Unirea Slobozia 3 Siyabonga Ngezana, mutarea carierei. Gigi Becali încasează banii 4 Cristi Chivu vrea un român la Inter. Pregătește un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Opriți jocul, PSG devine imposibil de oprit! Luis Enrique pregătește transferul cu care face echipa perfectă 6 Marius Şumudică o dă de gol pe Dinamo! Transferurile pregătite de “câini”: “Peste nivelul celor de acum”
Citește și