Închide meniul

Singurul lucru care îi lipseşte lui Ion Ţiriac de sărbători! Marele regret al miliardarului român

Publicat: 23 decembrie 2024, 13:12

Comentarii
Singurul lucru care îi lipseşte lui Ion Ţiriac de sărbători! Marele regret al miliardarului român

Ion Ţiriac, în timpul unui eveniment / Profimediaimages

Ion Ţiriac a dezvăluit care este singurul lucru care îi lipseşte de sărbători. Miliardarul român a transmis ce amintiri îl leagă de sărbătoare Crăciunului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Ţiriac este unul dintre cei mai bogaţi români, cu o avere estimată de Forbes la peste 2 miliarde de dolari. În ciuda acestui fapt, miliardarul român în vârstă de 85 nu îşi poate îndeplini dorinţa de sărbători.

Singurul lucru care îi lipseşte lui Ion Ţiriac de sărbători

Ion Ţiriac a transmis că în trecut, sărbătorile de iarnă se trăiau diferit, iar ceea ce lipseşte în fiecare an este zăpada.

Miliardarul român nu este consolat de zăpada artificială, mărturisind că în copilăria sa, petrecută la Braşov, stratul de zăpadă depăşea chiar şi doi metri.

“De Crăciun mă leagă cei doi metri de zăpadă care erau întotdeauna la Brașov, în timpul sărbătorilor. Acum, din păcate o să fie din nou o ploaie mare și zăpadă nu mai vine. O avem doar pe cea artificială”, a dezvăluit Ion Ţiriac, într-un interviu oferit în trecut pentru stirilekanald.ro.

Reclamă
Reclamă

Ion Ţiriac s-a născut la Braşov, în 1939. Înainte de a juca tenis, acesta a fost şi jucător profesionist de hochei pe gheaţă, participând chiar la Jocurile Olimpice de iarnă din 1964.

Lovitura uriaşă pe care a dat-o Ion Ţiriac! Cât a „muncit” pentru această performanţă

Ion Ţiriac deţine o colecţie impresionantă de maşini. În 2015, miliardarul român a reuşit să câştige Pebble Beach Concours d’Elegance, cel mai important concurs pentru mașinile istorice.

Piesa care i-a adus acest prestigios premiu lui Ion Ţiriac a fost automobilul Rolls Royce Phantom IV, care i-a aparținut lui Aga Khan, Imam al comunității Nizari Ismaili. Ţiriac preciza că i-a fost oferită suma de 12 milioane de euro pentru acea maşină, dar a refuzat să o vândă.

Reclamă

Pentru a primi premiul Pebble Beach, maşina a fost pregătită timp de doi ani.

Este o industrie uriașă, de miliarde. Un miliard de dolari pe an. Și în momentul în care ai istoricul mașinii și mașina este 100% originală, fiecare șurub trebuie să fie original pentru a câștiga Pebble Beach. «Oh, ăsta e Phantom 4 (n.r.: Rolls Royce). A fost al lui Aga Khan. Da, ai câștigat».

Pentru că mai mult decât mașina, ai nevoie de vreo doi ani de pregătire pentru a pune fiecare șurub împreună. În caz contrar, nu primești permisiunea de a o prezenta (n.r. la Pebble Beach). Și când o prezinți, 7 băieți vin și verifică fiecare șurub în parte și fiecare parte a mașinii, de la motor până la vopsea și la toate cele”, a povestit Ion Țiriac, într-un interviu pentru Țiriac Collection.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai bun jucător al momentului la FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:57 30 dec.
EXCLUSIVCristi Borcea le cere şefilor lui Dinamo transferuri pentru titlu: “Naşul a luat bătăi de la echipe slabe”
23:09 30 dec.
Gigi Becali l-a făcut praf pe Coelho. De ce crede că Mirel Rădoi era mai bun: “Mi-era teamă”
23:05 30 dec.
EXCLUSIVGică Popescu: “FCSB se bate la campionat”. De ce crede “Baciul” că roş-albaştrii vor avea un avantaj în play-off
22:00 30 dec.
EXCLUSIV“Avem şanse mari să îndeplinim minunea” Daniel Pancu a spus cum o poate duce pe CFR Cluj în play-off!
21:34 30 dec.
Jucătorul-surpriză cu care Gigi Becali vrea să dea lovitura în 2026: “Îmi place cel mai mult dintre toţi”
21:21 30 dec.
Gata! Varga confirmă: “Louis Munteanu este foarte aproape să plece”. Cu ce club bate palma
1 Grecii anunţă că Olimpiu Moruțan are ofertă din Liga 1. Destinaţie surpriză! 2 Denis Drăguș și-a dat acordul! Revenire spectaculoasă pentru fotbalistul român 3 Dinamo pregăteşte transferul momentului. Jucătorul nu merge la FCSB şi aşteaptă să semneze 4 Motivul rupturii care s-a produs la Universitatea Craiova. Filipe Coelho, în prim-plan 5 A refuzat-o pe Dinamo și acum e ca și transferat la Rapid: “Cred că e închis. A contat partea financiară” 6 De ce a dispărut cel mai cunoscut milionar al României şi patron în Liga 1. Mitică Dragomir: “L-au curățat”
Citește și