Potrivit avocatnet.ro, Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 46/2019 privind operarea Sistemului de avertizare a populației în situații de urgență „RO-ALERT” publicată anul trecut se aplică.
"Telefoanele mobile care nu au activată posibilitatea recepționării mesajelor RO-ALERT în toate rețelele publice mobile de comunicații electronice nu pot fi comercializate pe teritoriul României”, scrie în ordonanță, conform sursei citate.
Pedepsele vor fi foarte usturătoare pentru comercianţii care vor ignora interdicţia. Amenzile iniţiale vor fi între 35.000 şi 75.000 de lei. Dacă va fi ignorată repetat, amenzile vor creşte şi vor fi cuprinse între 50.000 şi 100.000 de lei.
RO-ALERT este sistemul național de avertizare a românilor cu privire la situațiile de urgență.
- Mutu şi Andone îl apără pe Cristiano Ronaldo: “Nu poate fi contestat”
- Ce i-a putut dezvălui Sorin Grindeanu lui Gigi Becali, după ce Guvernul Veștea a picat: „Nu-mi vine să cred”
- “E top”. Corina Caciuc i-a lăsat “mască” pe toţi. Evenimentul unde soţia lui Laurenţiu Reghecampf a făcut furori
- (P) Ce tipuri de cazinouri online preferă jucătorii experimentați
- A fost înşelată de soţul milionar cu cea mai bună prietenă a ei, iar acum a luat o decizie radicală!






























