Potrivit avocatnet.ro, Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 46/2019 privind operarea Sistemului de avertizare a populației în situații de urgență „RO-ALERT” publicată anul trecut se aplică.
"Telefoanele mobile care nu au activată posibilitatea recepționării mesajelor RO-ALERT în toate rețelele publice mobile de comunicații electronice nu pot fi comercializate pe teritoriul României”, scrie în ordonanță, conform sursei citate.
Pedepsele vor fi foarte usturătoare pentru comercianţii care vor ignora interdicţia. Amenzile iniţiale vor fi între 35.000 şi 75.000 de lei. Dacă va fi ignorată repetat, amenzile vor creşte şi vor fi cuprinse între 50.000 şi 100.000 de lei.
RO-ALERT este sistemul național de avertizare a românilor cu privire la situațiile de urgență.
- Cum a putut apărea, într-un avion privat, iubita celebrului milionar care a renunţat la cetăţenia română!
- Celebrul partener de afaceri al lui Adrian Mutu îi premiază pe absolvenţii care iau 10 la BAC! Suma oferită
- Gigi Becali: “Îi mulțumesc judecătorului!” Cum poate câştiga latifundiarul 48 de milioane de euro
- (P) Sponsorizarea sportivă și legătura cu industria de casino
- Ultraşii lui Dinamo continuă protestul şi în noul sezon. Mesaj categoric pentru Andrei Nicolescu































