Închide meniul

Trump a cerut ca trofeul „Premiul FIFA pentru pace” oferit de Infantino să fie la fel de înalt ca trofeul Cupei Mondiale

Radu Constantin Publicat: 20 decembrie 2025, 14:18

Comentarii
Trump a cerut ca trofeul Premiul FIFA pentru pace” oferit de Infantino să fie la fel de înalt ca trofeul Cupei Mondiale

Donald Trump / Getty Images

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a avut condiţii foarte stricte pentru acordarea „Premiului FIFA pentru pace” din partea lui Gianni Infantino, preşedintele FIFA, care a avut loc în cadrul ceremoniei de tragerea la sorţi a fazei finale a Cupei Mondiale din 2026, din 5 decembrie, la Washington.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit The Times, Trump a cerut ca trofeul noului premiu FIFA pentru pace, creat în onoarea sa, să fie cel puţin la fel de înalt ca trofeul Cupei Mondiale şi, de asemenea, ca puşcaşi marini să-l însoţească preşedintele american la decernarea premiilor.

Trump nu a primit doar trofeul, ci şi un certificat FIFA care atestă această înmânare, precum şi o medalie. Ideea că şi puşcaşii marini ar putea ridica trofeul păcii ar fi venit de la consilierii Camerei Reprezentanţilor din Casa Albă. Această cerere a fost categoric respinsă de FIFA.

De asemenea, cotidianul englez anunţă că sala în care a avut loc ceremonia de tragere la sorţi a grupelor pentru Cupa Mondială din 2026 din Statele Unite, Mexic şi Canada (11 iunie 2026 – 19 iulie 2026) a fost redenumită cu câteva zile înainte de recepţie.

Centrul John F. Kennedy se numeşte acum Centrul Cultural Trump-Kennedy.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

E o pierdere pentru FCSB plecarea lui Adrian Şut?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:44
Dan Șucu și comunicatul dat după ce Nicolae Stanciu a ratat un penalty în partida cu AC Milan
19:35
Transfer la Csikszereda. Au luat un fundaş cu experienţă în Liga 1
19:15
Gigi Becali i-a decis soarta jucătorului pe care a plătit o avere pentru a-l aduce la FCSB: „Nu mai contează”
18:43
Daniel Pancu anunță transferurile la CFR Cluj! Ce a declarat tehnicianul din Gruia
18:31
Meteorologii au blocat o echipă din România, în Antalya. Nu mai revine în ţară, din cauza vremii
18:30
VideoDarius Olaru, revedere în halat cu Constantin Budescu! Imagini fabuloase după FCSB – Beşiktaş 1-2
1 Mirel Rădoi revine pe bancă! Lovitură de proporții dată de fostul tehnician al Craiovei 2 Gigi Becali face transferul iernii în fotbalul românesc. Adrian Şut pleacă de la FCSB 3 Scandal la aeroport la plecarea lui Adrian Şut din Antalya: “A fost o onoare să joc pentru FCSB” 4 Gigi Becali a anunţat transferul iernii în Liga 1! Salariul e uriaş. Toate detaliile mutării 5 Gigi Becali a anunţat preţul real cu care l-a vândut pe Adrian Şut! 6 Nicolae Stanciu, mesaj în miez de noapte după ce a ratat un penalty în minutul 90+9 în AC Milan – Genoa
Citește și