Trump a vrut să "fugă" la golf, în Scoţia, în timp ce rivalul Joe Biden va fi instalat oficial la Casa Albă. Cum a fost dat de gol

Mihai Ispas Publicat: 6 ianuarie 2021, 6:10 / Actualizat: 11 mai 2021, 18:30

Comentarii
Trump a vrut să "fugă" la golf, în Scoţia, în timp ce rivalul Joe Biden va fi instalat oficial la Casa Albă. Cum a fost dat de gol

Donald Trump a plănuit o excursie la golf în plină pandemie

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Donald Trump încă nu și-a recunoscut înfrângerea în alegerile prezindențiale în fața lui Joe Biden. El ar vrea să fie cât mai departe de Casa Albă, pe 20 ianuarie, când rivalul său va depune jurământul ca președintele al SUA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Donald Trump a plănuit să joace golf, în Scoția, în timp ce Joe Biden va fi instalat oficial la Casa Albă

O excursie în Scoția ar fi fost planul ales de magnatul american, mare amator de golf.

Presa din Scoția a relatat că un avion militar american, Boeing 757, un model folosit de mai multe ori de Donald Trump în timpul mandatului de președinte, este programat să aterizeze pe 19 ianuarie, pe un aeroport din apropiere de Trump Turnbery, un teren de golf deținut de Donald Trump.

Intenția lui Donald Trump nu a fost pe placul autorităților locale. Nicola Sturgeon, premierul scoțian, a anunțat că măsurile anti-Covid, introduse de luni, nu permit intrarea în țară decât în motive excepționale.

”Nu permitem accesul în Scoția și asta se aplică și pentru el, așa cum se aplică pentru toată lumea. O vizită pentru a juca golf nu este ceea ce eu consider un scop esențial”, a declarat Sturgeon, citată de The New York Times.

Reclamă
Reclamă

Donald Trump a plătit 60 de milioane de dolari pentru terenul de golf din Scoţia

Inițial, oficialii Casei Albe au refuzat să comenteze informația, dar au revenit și au afirmat că ”președintele Trump nu are planuri de călătorie în Scoția”.

Donald Trump deține Trump Turnberry din 2014, când a plătit 60 de milioane de dolari pentru complexul construit cu mai bine de un secol în urmă. În vara lui 2018, a petrecut două zile acolo, înainte de întâlnirea cu Vladimir Putin, de la Helsinki.

  • AS.ro LIVE va reveni pe 8 ianuarie 2021 și va putea fi urmărită pe www.as.ro/live
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:04

Vinicius și-a decis viitorul! Brazilianul, dispus să plece pe gratis de la Real Madrid la anul

10:46

OFICIAL | Benfica a anunţat înlocuitorul lui Jose Mourinho: “Şi-a dat acordul pentru această numire”

10:28

Neymar e în culmea fericirii înaintea Cupei Mondiale 2026: “Sunt aici ca un copil”

10:25

“Pe cale de disparație”. Ilie Dumitrescu a dat verdictul după transferul lui Anderson Ceara la FCSB

10:13

Grecii anunţă o lovitură uriaşă pentru Răzvan Lucescu! Patronul lui PAOK Salonic a găsit deja un antrenor

9:29

“Discuții deschise pentru Cîrjan și Musi”. Dinamo poate suferi două pierderi uriașe în vară

1 E oficial. Nou antrenor la CFR Cluj. Neluțu Varga: “Sper să fie o lovitură pentru noi” 2 E gata! Decizia finală luată de Gaziantep în ceea ce-l privește pe Mirel Rădoi 3 EXCLUSIVInternaţionalul român, pe lista lui Dinamo! Concurenţă importantă pentru transfer, chiar din Liga 1 4 Gigi Becali l-a convins și semnează pe un an! Condiția impusă de patronul de la FCSB 5 Fostul jucător de la FCSB, gata de marea trădare! A fost surprins la sediul clubului marii rivale 6 Dorinel Munteanu a semnat cu noua echipă: “Am acceptat fără ezitare”
Citește și