Aceştia copiau datele cardurilor folosite la bancomatele din zonele turistice. Mai mult, grupare de tip mafiot care se numeşte Riviera Maya a reuşit să pună bazele proprtiei companii de bancomate, ce este denumită "Intacash".
Astfel, interlopii au montat în interiorul bancomatelor dispozitive prin care copiau datele cardurilor introduse de turişti.
După ce obţineau datele, interlopii creau carduri false cu care sustrăgeau banii din locaţii cât mai îndepărtate, precum India, Taiwan sau Indonezia.
În prezent, Intacash nu mai oprează în Mexic. Potrivit jurnaliştilor de la KrebsOnSecurity, membrii grupării criminale au mituit autorităţile din Mexic pentru a obţine protecţie. Liderul grupării este Florian Tudor, zis "Rechinul", care este un om de afaceri român cu rezidenţă permanentă în Mexic. Acesta chiar susţine că a fost hărţuit de autorităţile din Mexic. Anul trecut, Tudor a fost reţinut pentru deţinere ilegală de arme, într-un dosar deschis după asasinarea fostului său bodyguard, Constantin Sorinel Marcu.
Florian Tudor este cercetat şi în România pentreu legăturile sale cu crima organizată, tentativă de omor şi şantaj.
- (P) Piesele care fac diferența în proiectele tale de construcții
- În ce a investit Adrian Ilie primul milion de dolari! Din ce face acum o avere: “E mai bine să nu ştie lumea”
- (P) Cele mai populare 5 tipuri de rochii de seară pentru evenimente speciale
- Milionarul român care merge cu metroul în Bucureşti nu a mai ţinut cont de nimic şi riscă o amendă uriaşă
- Românul celebru care se căsătoreşte din nou la 80 de ani, după ce şi-a înşelat fosta soţie cu menajera

































