Un club italian a dat în judecată o jucătoare care a rămas gravidă: ”Ne-am dus în cap în campionat!”

Cătălin Oprișan Publicat: 9 martie 2021, 19:03

Comentarii
Un club italian a dat în judecată o jucătoare care a rămas gravidă: ”Ne-am dus în cap în campionat!”

Cazul Larei Lugli a stârnit vâlvă în Italia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Clubul de volei feminin din localitatea italiană Pordenone a dat-o în judecată pe fosta jucătoare Lara Lugli, cerându-i daune materiale, pentru că aceasta a rămas gravidă. Mai mult, gruparea a refuzat să-i plătească salariul pe o lună, deși sportiva evoluase în câteva partide în acele zile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În martie 2019, Lugli le-a comunicat celor de la Pordenone că a rămas gravidă. Clubul – în acele momente în liga a doua – i-a reziliat, pe loc, contractul. Sportiva, actualmente în vârstă de 41 de ani, a cerut plata salariului pe luna februarie 2019, bani pe care nu i-a primit nici până în ziua de astăzi. După ce a suferit un avort în aprilie, clubul a anunțat-o că ”în momentul în care a rămas gravidă avea 38 de ani și că era normal să anunțe dorința de a avea copii la acea vârstă”. Lugli a explicat că cei de la Pordenone îi cer aceste daune deoarece, după plecarea sa, ”ne-am dus în cap în campionat!”

Gruparea o acuză că a ascuns, intenționat, dorința de a rămâne gravidă în momentul semnării contractului, violând, astfel, ”buna înțelegere”. ”Chiar dacă nu este o jucătoare faimoasă în lume, nu se poate naște un precedent”, au mai spus reprezentanții clubului. Cazul a generat polemică în Italia. S-a cerut intervenția șefului Guvernului, Mario Draghi, precum și a lui Giovanni Malago, președintele Comitetului Olimpic Național. De asemenea, Laura Boldrini,  deputat din partea Partidului Democrat, a anunțat că va face o interpelare în Parlament. 

Google News As.roPuteți urmări știrile AS.ro și pe Google News
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:53

Gianni Infantino, despre arbitrul somalez care ratează Cupa Mondială, după ce nu a putut intra în SUA: “Nu suntem regii lumii”

9:39

Raphinha are încredere în Vinicius, înainte de Cupa Mondială 2026: “Poate aduce acasă trofeul”

9:39

VIDEOVedetele care au făcut show la The Countdown Concert, înainte de startul Campionatului Mondial

9:30

Cupa Mondială 2026, în Universul Antena, Ziua 1 | Programul complet de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

9:19

New York Knicks a scris istorie! A câştigat meciul 4 al finalei după o revenire de senzaţie şi e la victorie de titlu

9:12

Ivan Savvidis a decis: ce se întâmplă cu Răzvan Lucescu, după oferta de milioane primită

1 Primele întăriri pentru Nuno Campos la Dinamo! Jucătorul e aşteptat la reunire 2 „Cel mai valoros”. Gigi Becali a dat lovitura: noul jucător de la FCSB, așteptat să facă diferența 3 Răzvan Lucescu, negocieri avansate pentru a deveni înlocuitorul lui Roberto Mancini. Echipa care-l vrea pe bancă 4 FCSB, gata de noi mutări. Dezvăluirea momentului făcută de omul care se ocupă de transferuri 5 S-a aflat numele echipei care vrea să-l transfere pe Darius Olaru. Nu e din Olanda, cum a anunțat Gigi Becali 6 Nuno Campos a decis! Cine este primul nume care o va părăsi pe Dinamo: „Nu face parte din proiectul lui”
Citește și